british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 13/04/2022

İngiltere’de 5 kripto para firmasına geçici olarak çalışma izni verdi

FCA, kripto para firmalarının lisans alması için son tarihi 1 Nisan olarak belirlemişti. Ancak düzenleyici kurumlar tarafından yürütülen bu süreç, yavaş ilerlediği için beş firmanın başvurusu hala inceleme aşamasında.

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), 7 Nisan 2022 Perşembe günü geçici olarak işlemlerine devam edebilecek olan kripto para firmaları listesini güncelledi.

Listede toplam beş firma yer alıyor.

  • Cex.io Ltd.
  • Copper Technologies (UK) Ltd.
  • Globalblock Ltd.
  • Revolut Ltd.
  • Moneybrain Ltd.

FCA, Kripto Para Firmaları İçin Süreyi Uzattı!

Mart ayının sonunda FCA, bazı kripto para firmalarının yasal gerekliliklerini yerine getirmesi için son kayıt tarihini uzattığını açıkladı. FCA, bu açıklamayı yaptığında geçici kayıt listesinde 12 firma vardı. Bu listede olmayan firmalar, 1 Nisan’dan sonra Birleşik Krallık’ta faaliyetlerine devam edemedi.

Mali düzenleyici, toplam 33 adet kripto para firmasının lisans aldığını açıkladı. FCA’dan yetkili bir kişi konu hakkında şunları söyledi:

Kripto para firmalarını ve bu firmaları yöneten kişilerin uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bununla birlikte bu firmaların, suç ve terörizm için yapılan para transferlerini belirlemeyip önlemek için yeterli sistemlere sahip olması gerekiyor. Firmaların, minimum standartları karşıladıklarından emin olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Planın bir parçası olarak hükümet, stablecoinleri düzenlemeye karar verdi. Maliye bakanı Rishi Sunak, Kraliyet Darphanesi’nden yaza kadar bir değiştirilemez token (NFT) çıkarmasını istedi.

Rishi Sunak, konu hakkında şunları söyledi:

İngiltere’yi blok zincir teknolojisi için küresel bir merkez haline getirmek istiyorum. Amacımız, ilgili firmaların bu ülkede yatırım yapmalarını sağlamak.

İngiltere Bankacılık ve Düzenleme Kurumu Kripto Para ATM’lerinin Kapatılmasını İstedi!

İngiltere Bankacılık ve Düzenleme Kurumu (FCA), ülkedeki tüm kripto para ATM’lerini kapatılmasını istedi. FCA gerekçe olarak, kripto para ATM operatörlerinin yasal düzenlemelere uymadığını söyledi.

Bu emrin verilmesinin ana sebebi, kripto para ATM operatörlerinin FCA tarafından resmi onay almamasıdır. Bu yüzden İngiltere’deki tüm kripto para ATM’leri kapatılacak. Gereklilikleri yerine getiren şirketler, kripto para ATM’leriyle kullanıcılarına tekrar hizmet verebilir.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular