british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 01/08/2022

İngiltere’de artan enerji maliyetleri kış mevsiminde işyerlerini ve haneleri etkileyecek!

Rusya’nın, Almanya ve diğer merkez Avrupa ülkelerine sağladığı gaz miktarında daha da kesinti yapmasıyla birlikte Avrupa’da gaz fiyatları, yeniden en yüksek rekor seviyelere yaklaştı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Birleşik Krallık gazının yüzde 5’inden daha azı Rusya’dan geliyor ve tedarik konusunda yaşanan aksaklıklar ülkeyi doğrudan etkilemeyecek.

Buna rağmen, Avrupa’daki gaz talebinin yoğunlaşmasıyla birlikte gaz fiyatlarının küresel piyasalarda artış göstereceği ve Birleşik Krallık’ın da bundan etkileneceği belirtiliyor.

Enerji odaklı yönetim danışmanlığı yapan BFY tarafından yapılan tahminlere göre, enerji fiyatları için belirlenen tavan fiyat ekim ayında 3 bin 420 sterline, Ocak 2023’te ise 3 bin 850 sterline ulaşacak.

Havaların en soğuk olduğu dönemlerde enerji kullanımının artacağı ve ailelerin sadece ocak ayı için 500 sterlin enerji faturası ödemek durumunda kalabileceği ifade ediliyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre, enerji fiyatları için belirlenen tavan fiyatı genellikle yüksek bir doğruluk oranıyla tahmin eden Cornwall Insight firması, fiyatların ekim ayında yıllık 3 bin 500 sterlin seviyesine geleceğini ve 2024’e kadar bu seviyede kalmaya devam edeceğini öngörüyor.

Ülkedeki tavan enerji fiyatı, her altı ayda bir gözlemci kurum Ofgem tarafından belirleniyor. Ancak, eğer Ofgem bu süreyi üç aya indirme planlarını hayata geçirirse bu uygulama ocak ayından itibaren yürürlüğe girecek.

Şu anda Muhafazakar Parti liderliği ve Başbakanlık yarışı içerisinde olan Rishi Sunak, Maliye Bakanı olduğu dönemde ailelere enerji yardımı yapılacağını duyurmuştu.

Bu yardım kapsamında, tüm ülke genelindeki hanelerin enerji faturalarında 400 sterlin indirime gidileceği açıklanmıştı.

En yoksul hanelerin alacağı yardımların da 1200 sterline kadar çıkabileceği belirtilmişti.

Buna rağmen, BFY tarafından yürütülen tahminlerin doğru çıkması halinde, ülke genelinde 22 milyon hane halkını etkileyen tavan fiyat, bir yılda 2 bin 500 sterlinden fazla artmış olacak.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular