british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 31/03/2022

İngiltere’de artan kiralar nedeniyle “ev sahibi” olmak daha avantajlı oldu

Yapılan analizlerde, aylık kira masraflarının 2021 yılında yüzde 6 oranında artarak ortalama 874 sterline çıktığı görüldü.

Ev sahiplerinin aylık masraflarının ise 2021 yılında yüzde 2 oranında artış gösterdiği ve ortalama 759 sterline ulaştığı ortaya çıktı. Bu da kiracıların, ev sahiplerine ortalama olarak ayda 115 (yılda 1378) sterlin daha fazla masraf ödediği anlamına geliyor.

Tüketici grubu Which? tarafından yayınlanan makaleye göre, kiracı ve ev sahiplerinin masraf farkı, 2017 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Halifax tarafından ev satın alma ve kiralamaya yönelik yıllık olarak yapılan araştırmada, üç yatak odalı bir ev sahibi olmanın ve kiralamanın arasındaki masraf farkı hesaplanıyor.

Geçen yıl düşüşte olan mortgage faizlerinin, 2021 yılını kapsayan bu verilere oldukça etki ettiği belirtiliyor. Geçen yılın sonbahar aylarında, mortgage masrafları en düşük rekor seviyelere gerilemişti. Borç veren kurumların toparlanmakta olan ekonomiden faydalanması ve İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizinin yüzde 0,1 seviyesinde olmasının bundaki payı büyüktü.

Halifax, borçlanma masrafları düşerken kiraların artmaya devam ettiğini ve böylelikle bu durumun aradaki uçurumun açılmasına neden olduğunu söylüyor. 2022 yılında durumun değişebileceği de belirtiliyor. Aralık ayından bu yana politika faizinde üst üste artışlar yapıldı. Merkez Bankası’nın politika faizi şu anda yüzde 0,75 seviyesinde.

Bu süreçte mortgage faizlerinin, büyük miktarda depozitoya sahip olan alıcılar için arttığı belirtiliyor. Ev değerinin yüzde 90 ve 95’i kadar mortgage almak isteyen kişiler içinse pek bir değişiklik olmadığı ifade ediliyor. Ev kiralamaksa kira piyasasındaki arz talep uçurumunun sürekli açılmasından dolayı her geçen gün pahalılaşıyor.

Tüketici grubu Which? tarafından yapılan bir araştırmada, son altı ayda taşınmak isteyen 10 kiracıdan 6’sının (yüzde 59) bütçelerine uygun kiralık ev ya da oda bulamadığı sonucuna ulaşıldı. Kiralık ev eksikliği nedeniyle bazı kiracıların, piyasa değerinin üzerinde fiyat verdikleri belirtiliyor.

Emlakçılar birliği olan Properymark kurumu tarafından yapılan araştırmaya göre, üye emlakçıların yüzde 70’i, son altı ayda, piyasa değerinin üzerinde fiyat veren kiracı sayısında artış olduğunu söylüyor.

2022’de ev sahibi olmak

Tüketici grubu Which? tarafından yayınlanan makalede, 2022’de ev sahibi olmak isteyenler için hem iyi hem de kötü haberler olduğu aktarılıyor. İyi haber şu ki, yüzde 90 ve 95’lik (yüzde 5 ve 10 depozitolu) mortgage anlaşmaları piyasada mevcut. Bu anlaşmalarda da küçük depozitoyla yüzde 3’ün altında faiz oranları bulmanın mümkün olduğu belirtiliyor.

Buna rağmen, ev fiyatlarının sürekli artmakta olduğu bir dönemde depozito biriktirmenin, ev almak isteyenlerin önündeki en büyük engel olarak kalmaya devam ettiği ifade ediliyor.

Halifax’ın verilerine göre, ilk kez ev alanların ödediği depozito miktarı ortalama olarak 62 bin sterlin civarında. Yine de Birleşik Krallık genelinde ortalama bir fiyata ev almak isteyenlerin, yüzde 5 depozitolu bir anlaşma için ödemesi gerekeceği miktarın 12 bin 500 sterlin civarında olacağı belirtiliyor.

Bunun yanında, The Land Registry tarafından yayınlanan veriler de ev fiyatlarının bir yılda yüzde 10 civarında arttığını gösteriyor. Uzmanlara göre, artış hızının düşmesi beklense de ilk kez ev alanların ödeyeceği fiyatların düşme ihtimali zor gözüküyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular