british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 09/09/2021

İngiltere’de aşı olanlar, Türkiye’deki e-Nabız sistemine aşılarını nasıl tanımlayacaklar?

Covid-19’la mücadele kapsamında 6 Eylül’den itibaren Türkiye’de seyahat etmek veya sosyal etkinliklere katılmak isteyen kişiler için aşı kartı veya negatif PCR testi zorunluluğu getirildi.

Yapılan düzenlemenin ardından, aşılarını İngiltere’de yaptıran kişiler “İngiltere’de çift doz aşı oldum, e-Nabız sistemine nasıl işletebilirim?” sorusuna yanıt aramaya başladı.

İngiltere’de Aşı Olanlar, Aşılarını e-Nabız Sistemine Nasıl Tanımlayacaklar?

Yurt dışında birinci dozunuzu Türkiye’de uygulanan bir aşıyla olduğunuz takdirde, ikinci dozunuz için Türkiye’de Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil) veya e-Nabız üzerinden yine birinci doz aşı randevusu alabilir ve aşınızı yaptırabilirsiniz.

Türkiye’deki aşınız uygulandıktan sonra, yurt dışında yaptırdığınız birinci dozun e-Nabız sisteminde tanımlanması talebinizi içeren ve sizlere teyit amacıyla ulaşılabilecek bilgilerinizin yer aldığı dilekçenizi, aşı olduğunuz ülkenin aşı kartını okunaklı bir şekilde ekine koyarak T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanlığına iletilmek üzere İl Sağlık Müdürlüğümüze verebilirsiniz.İl Sağlık Müdürlüklerine dilekçe verdiğiniz takdirde aşılarınız komisyon tarafından değerlendirilerek e-Nabız sistemine işlenecektir.

Türkiye’de uygulanan aşılardan biri ile her iki dozunuzu da yurt dışında olduysanız, aşılarınızın e-Nabız sisteminde tanımlanması talebinizi içeren ve sizlere teyit amacıyla ulaşılabilecek bilgilerinizin yer aldığı dilekçenizi, aşı olduğunuz ülkenin aşı kartını okunaklı bir şekilde ekine koyarak T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanlığına iletilmek üzere İl Sağlık Müdürlüğümüze verebilirsiniz.İl Sağlık Müdürlüklerine dilekçe verdiğiniz takdirde aşılarınız komisyon tarafından değerlendirilerek e-Nabız sistemine işlenecektir.

Türkiye’de Aşı Olanlar, Aşılarını “NHS” Sağlık Sistemine Nasıl Tanımlayacaklar?

Birleşik Krallık dışında tek veya çift doz aşısını olmuş kişiler için ülke içinde geçerli olan sisteme tanımlanmasıyla ilgili İngiltere Sağlık Bakanlığı ve NHS herhangi resmi bir açıklama yapmamıştır. Yakın gelecekte iki ülke arasında yapılacak bir anlaşma aşı sertifikaların karşılıklı tanımasının önünü açabilir. Şu anda ise Türkiye’de tek veya çift doz aşı olan kişilerin “koronavirüs aşı sertifikasını” resmi olarak Birleşik Krallık sistemi tanımamaktadır.

Avrupa Birliği ise Türkiye’deki aşı sertifikasını tanıyacağını daha önceden açıklamıştı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular