british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 10/04/2023

İngiltere’de asistan doktorların grevi sağlık hizmetlerini etkiliyor

İngiltere’de hastane liderleri, gelecek hafta asistan doktorlar tarafından yapılacak dört günlük grev süresince hasta sağlığını garanti edemeyeceklerini söylüyor.

Hastaneler, grevin hem acil servisleri hem de önceden planlanmış tedavileri etkileyecek olması nedeniyle hasta sağlığından endişe ediyor.

İngiliz Tabipler Birliği (British Medical Association; BMA) ise herhangi bir servisin grevlerin dışında tutulmayacağını ama hastaları korumak için plan yapıldığını açıkladı.

Hemşireleri temsil eden Royal College of Nursing sendikası ve ambulans sendikaları, kilit rollerdeki acil servisleri grevlere dahil etmeme kararı almıştı.

BMA ise bunun yerine sendikaların belirlediği, hayati durumlarda uygulanacak koşullarının yerine getirileceğini belirtiyor.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, bu koşullar kapsamında, herhangi bir hastane hususi olarak grev saatlerinde hayati tehlike teşkil eden bir durum rapor ederse o hastane için asistan doktorların grev hattından çekilmesi durumu değerlendirilecek.

Grevin salı sabahı saat 7’den Cumartesi sabahı saat 7’ye kadar sürmesi planlanıyor.

BBC, BMA’nın 15 yıldır enflasyonun altında olan maaş artışlarını telafi etmek için yüzde 35 oranında bir maaş artışı talebinde bulunduğunu, hükümetin ise bu talebi “gerçek dışı” olarak nitelendirdiğini aktarıyor.

Dört günlük grevin “Easter” (Paskalya) hafta sonunun hemen ardından yapılacağı ve uzman doktorların dörtte birinin bu dönemde izinde olacağı tahmin ediliyor.

NHS liderleri, bundan dolayı bu kez en kötüsünden korktuklarını söylüyor. Hastane yönetimleri, asistan doktorların, sağlık hizmetlerindeki iş gücünün çok önemli bir kısmını oluşturduğunu, bu nedenle de hastaların grev döneminde zarar görmeyeceğine yönelik bir şey söylemenin imkansız olduğunu ifade ediyor.

BBC’nin haberine göre, asistan doktorlar, sağlık hizmetlerindeki iş gücünün yüzde 40’ından daha büyük bir kısmını temsil ediyor.

Asistan doktorlar, üniversiteyi yeni bitirmiş olanlardan, 10 yıldan fazla tecrübesi olan doktorlara kadar olan bir kesimi kapsıyor.

Bunların üçte ikisinin de BMA’ya üye olduğu belirtiliyor. Haberde, kıdemli doktorların grev süresince yeniden görevlendirileceği için, tüm planlı tedavilerin yarısına kadar olan bir kısmının aksayabileceği ifade ediliyor.

Bu aksaklıklar, önceki grevlerde yaşanan aksaklıkların üzerine eklenmiş olacak. Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı adına konuşan bir sözcü, hükümetin de hasta sağlığının tehlikede olması nedeniyle endişeli olduğunu söyledi ve konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Hasta sağlığını korumak adına acil durum planları uygulamak için NHS England ile işbirliği yapıyoruz. NHS, kaynakların acil durum tedavileri, yoğun bakım, anne ve yenidoğan bakımı ve travma vakalarında kullanılmasına öncelik verecek.”

En Son Eklenenler
Popüler Sorular