X
ads120x600

İngiltere’de Bankacılık İşlemleri

Her yıl ortalama 250,000 uluslararası öğrencinin geldiği İngiltere’de en çok yapılan bankacılık işlemlerinden biri kuşkusuz hesap açmaktır. Peki "Banka Hesabı" açmak için hangi adımlar izlenmeli?

İngiltere de bankacılık işlemleri İngiltere geneline yayılmış bir şekilde bulunan Barclays, Natwest, Santander, Lloyds, HSCB, TSB, National Westmister, Royal Bank Of Scotland, gibi önde gelen bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Bunların yanı sıra şubesi bulunmayan ancak müşterilerine 24 saat kesintisiz hizmet verebilen First Direct, Smile ve Girobank gibi finans kurumları mevcuttur. Özel müşterilerine ücretsiz bankacılık hizmetler sunan bankalar haricinde kasabalarda kurulu bulunan ve bankalar tarafından verilen tüm hizmetleri alabileceğiniz ev kredisi veren finans kuruluşları (Building Societies) adlı kurumlar bulunmaktadır.

Bankalar ve Bankamatikler

İngiltere’de Bankacılık İşlemleri

İngiltere debankamatikler alışveriş merkezleri, postaneler ve kamuya ait birçok alanda kurulu bulunmakta, nakit ihtiyacını gidermek isteyen kişiler hiçbir ekstra ücret ödemeden bu hizmetten yararlandırılmaktadır.  Santander Bank, HSCB, RBS, Barclays, Natwest vb. gibi bankalara ait olan bankamatiklerden para çekimi yapabilmek için kullanılan bankamatik kartları üzerinde ‘’Free cash Withdrawals’’ ibaresinin yer alması gerekir.

İngiltere de Banka Hesabı Açmak

İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının karşılaştığı en önemli sorunlardan biri, banka hesabı açmaktır. Öyle ki gerekli şartlara haiz olmamanız halinde yüklü miktarlarda para yatırmak isteseniz dahi bu isteğiniz yerine getirilmez. İngiltere’de banka hesabına sahip olabilmek için öncelikle ülkede 1 yıldan fazla kalacağınıza dair kanıt sunmak zorunluluğu vardır.

Hesap Türleri ve Başvuru Süreci

İngiltere’de banka hesabı açmak düşündüğünüzden de zor olabilir. Ancak bir bankadan ret cevabı almanız halinde farklı bankalarla görüşerek hesap açtırma şansınızı zorlamalısınız. İngiltere’de iş yapan tanınmış iş adamlarından referans almak hesap açma konusunda size yarar sağlayabileceği gibi, İngiltere’de yaşayan ve mazisi temiz kişilerin referans olması da avantaj sağlayabilir. İngiltere’de,

  • Tasarruf Hesabı (Saving Account)
  • Vadesiz Hesap ( Current Account) şeklinde 2 farklı türde banka hesabı açmak mümkündür.

Tasarruf hesabı açmak diğer seçeneğe göre daha kolay olmasına rağmen, bu tür hesapların herhangi bir kredibilitesi ve özelliği olmayan bir hesap türüdür. Genellikle çocuk, yaşlı ve çalışmayan kişiler adına açılır. Current Account türünde bir hesap sahibi olmak ise, diğer seçeneğe göre daha zordur.

Başvuru Sırasında İstenilen Evraklar

İngiltere’de banka işlemleri yapabilmek için gerekli olan banka hesabının açılabilmesi için öncelikle bankadan randevu alınması ve başvuru sırasında,

  • Pasaport veya Sürücü Belgesi
  • National İnsurance Number
  • Council Tax(Belediye Vergi Belgesi)
  • Elektrik, su, doğalgaz faturalarından bir tanesi talep edilmektedir.

İngiltere’de Bankacılık Terimleri

İngiltere bankalarında kolayca işlem yapabilmek için bazı bankacılık terimleri hakkında bilgi sahibi olmak işleri daha kolay bir hale getirebilir. Bu terimlerden bazıları,

Personal Account: Kişisel hesap

Business Account: İş hesabı

Standing Order: Ödeme talimatı

Direct Debit: otomatik ödeme

Debit Card/ Overcraft: banka kartı

Overdraft: hesaptaki bakiyeden daha fazla miktarda para çekme talebi

İngiltere’de Dijital Bankacılık ve Mobil App Linkleri

Bunlardan biri de son yıllarda hızla büyüyen mobil uygulama tabanlı (dijital) bankacılık sektörü oldu.

Vatandaşı olmadığı bir ülkede yaşayan bireylere ve göçmenlere yönelik olarak birçok avantaj sağlayan dijital bankacılık hizmeti veren İngiltere’de bugün, bankacılık lisansına sahip üç dijital banka var.

Bunlar: Monzo, Starling Bank, Atom.

Monzo, Starling Bank, Atom

Android ve İOS uygulamaları sayesinde 3 dakika gibi kısa bir süre içerisinde hesap açabilmeyi mümkün kılıyor. Bu sayede düşük komisyonlarla Türkiyeye para transferi ve Visa banka kartına sahip olabilmek kolaylaşıyor.

Nedir bu dijital bankacılık derseniz, kısaca ‘fiziksel bir şubesi olmayan’ ama geleneksel bir bankayla aynı hizmetleri verebilen bankadır. (Türkiye’de ki örneği enpara)

Geleneksel bir bankada olduğu gibi, buradaki paranız (bankanın iflası, paranızı alamamanız durumlarına karşı) 85,000£’a kadar FSCS (Financial Services Compensation Scheme) güvencesi altında.

Bu üç banka dışında da bankacılık hizmeti veren uygulamalar var. Örneğin TransferWise ve Revolut. Bunlar da FCA (Financial Conduct Authority) güvencesi ile paranızı elektronik olarak tutup fiziksel olarak Barclays, Lloyd’s gibi geleneksel bankaları kullanıyorlar.

Her uygulamayı ön plana çıkaran farklı özellikler mevcut. Örneğin Starling Bank’ta ATM’den para çekme limiti yokken, Monzo’da günde 350£ çekebiliyorsunuz. TransferWise ve Revolut ile uluslararası para transferini çok uyguna hatta ücretsiz yapabilirsiniz.

En son açıklanan rakamlara göre 2018 yılında 1.4 milyon Monzo kullanıcısı 178 milyon işlem gerçekleştirmiş. Monzo ayrıca Aralık ayında crowdfunding ile 36,006 yatırımcıdan 2 günde 20 milyon£ toplayarak rekor kırdı.

Dijital Bankalardan Nasıl Hesap Açabilirim?

Dijital Bankalardan hesap açma makalemizi okumak için tıklayın.

Bu makale editöryal ekibimiz tarafından her 6 ayda güncellenmektedir.
ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470