british-turks

Yazar

Pinar Tok

Eklenme: 28/04/2021

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın dairesindeki tadilatın nasıl yapıldığı Seçim Komisyonu tarafından soruşturacak

İngiltere Seçim Komisyonu, Başbakan Boris Johnson‘ın Başbakanlık Konutu’ndaki dairesinde yapılan tadilatın masraflarının nasıl karşılandığı konusunda soruşturma başlattı. Komisyon, “Suç ya da suçların işlenmiş olabileceğinden şüphelenmek için makul nedenler var” diyor.

Başbakan Johnson’ın eski başdanışmanı Dominick Cummings, tadilat masraflarının, iktidardaki Muhafazakar Parti’ye bağışta bulunanlar tarafından ödenmesine yönelik “gizli bir plan” olduğunu iddia etmişti.

Johnson Pazartesi günü Parlamento’da yaptığı konuşmada, masrafları “kendi cebinden” karşıladığını söylemiş ancak faturayı ilk olarak kimin ödediğini açıklamamıştı.

İngiltere’de siyasetçilerin kendilerine yapılan bağışları bildirmeleri gerekiyor.

Seçim Komisyonu, partilerin ve seçim kampanyalarının finansmanını denetliyor.

Komisyon, bağışların kurallara uygun bir şekilde açıklanıp açıklanmadığını soruşturma yetkisine sahip.

Soruşturma sonucu ya para cezası veriliyor ya da uygun görülen durumlarda konu polise aktarılıyor.

‘Pespayelik’

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer bugün, Parlamento’da Başbakan’a sorular yöneltilen Çarşamba oturumunda, Johnson’a masrafları kimin karşıladığını sordu ve “çoktan seçmeli” yanıtları; vergi mükellefleri, Muhafazakar Parti, özel bir bağışçı veya Johnson’ın kendisi şeklinde sıraladı.

Starmer, hükümeti de “pespayelik, ahbap-çavuş ilişkileri ve skandallara bulaşmış olmakla” suçladı.

‘Kurallara harfiyen uydum’

Johnson ise “Yanıt masrafları benim karşılamış olmam. Kurallara harfiyen uydum ve yetkililer bu süreçte bana hep tavsiyelerde bulundu. Ancak bu ülkenin halkı bu hükümetin hayatlarını geliştirmek için ne yapmayı planladığını bilmek isterken, bu konuya odaklanmanın garip olduğunu düşünüyorum” dedi.

Seçim Komisyonu’ndan bir sözcü yeni başlatılan soruşturmanın “Başbakanlık Konutu’ndaki tadilatla ilgili para alışverişinin komisyonun belirlediği kurallara uygun olup olmadığını ve bu finansmanın gerektiği gibi bildirilip bildirilmediğini belirleyeceğini” söyledi.

Savunma Bakanı Ben Wallace da daha önce Johnson’ın tadilatın parasını kendi cebinden ödediğini belirtmişti.

Wallace, “Başbakan, dairenin masrafları için tüm başbakanlara verilen yıllık 30 bin sterlinlik ödeneğin üzerini tamamladı” demişti.

İngiltere’de siyasi partilere yapılan 7 bin 500 sterlinin üzerindeki tüm bağışların Seçim Komisyonu’na bildirilmesi gerekiyor.

 

En Son Eklenenler
Popüler Sorular