british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 18/02/2023

İngiltere’de çalışmaya başlayan gençlerin sayısında artış yaşanıyor

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayınlanan verilere göre, geçen yılın temmuz ve aralık ayları arasında ülke genelinde rekor sayıda kişi “ekonomik hareketsizlikten” çıktı. Ekonomik hareketsizlik, insanların iş aramaması olarak tanımlanıyor. Ekonomik hareketsizlikteki düşüşün 16-24 ve 50-64 yaş aralığındaki kişiler tarafından körüklendiği belirtiliyor.

BBC’nin haberine göre, Birleşik Krallık genelindeki ekonomik hareketsizlik oranı, yani 16-64 yaş aralığında olup çalışmayan ve aynı zamanda iş de aramayan kişiler, genel olarak kayıtların başlatıldığı 1971 yılından Covid pandemisi dönemine kadar düştü.

Covid pandemisiyle birlikte de ekonomik hareketsizlik oranının artma başladığı görüldü. Bu durumun kısmen 50-64 yaş aralığındaki kişilerin erken emekli olması ve aynı zamanda öğrencilerin durgunluğuyla bağlantılı olduğu ifade ediliyor. Son zamanlardaysa bu durumun tersine döndüğü görülüyor.

ONS, çalışmaya ya da iş aramaya başlayan 16 ve 24 yaş aralığındaki gençlerin sayındaki artışın, ekonomik hareketsizliğin düşmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Bunun yanında, yarı zamanlı (part-time) işçilerin de istihdamdaki artışa katkıda bulunduğu görülüyor. ONS’den Darren Morgan, 2022 yılının son üç ayında iş piyasasının dışında kalan kişi sayısının azaldığını ifade etti.

Bazı kişilerin işe girdiğini, bazılarının ise yeniden iş bakmaya başladığını söyleyen Morgan, konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu da istihdam yeniden artarken aynı zamanda işsizliğin de arttığı anlamına geliyor.”

Bu trendin kısmen hayat pahalılığı krizi nedeniyle olduğunu belirten Hargreaves Lansdown firmasından Helen Morrissey, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Büyük işe dönüş olayı, ekim ve aralık ayları arasında rekor sayıda insanın yeniden çalışmaya başlamasını sağladı. “İnsanlar, emeklilik maaşlarının bekledikleri kadar uzun süre yetmeyeceğini farkına varıyor. Buna rağmen, bu kişilerden bazılarının uzun süreli hastalık nedeniyle çalışmayı bıraktığını da biliyoruz.

Yani, sağlık durumlarının iyiye gitmesi de onları tekrar işe dönmeyi düşünmek için teşvik etmiş olabilir.” Birleşik Krallık ekonomisi son aylarda durgun bir görünüm çiziyor ve İngiltere Merkez Bankası da ülke ekonomisinin bu yıl gerileme dönemine girmesini bekliyor.

BBC’nin haberine göre, birçok sektörden firmalar işçi alımı konusunda zorluklar yaşıyor. Özellikle gıda ve enerji masrafları olmak üzere hayat pahalılığının giderek artmasının aile bütçelerini baskı altına aldığı ve birçok işçinin son aylarda maaş artışı taleplerinde bulunduğu belirtiliyor. Geçen yılın son üç ayına bakıldığında ortalama maaşların yıllık olarak yüzde 6,7 oranında arttığı görülüyor.

Buna rağmen, BBC’ye göre, maaşlar enflasyona göre hesaplandığında düzenli gelirlerin yüzde 2,5 azaldığı ortaya çıkıyor.

İngiltere hükümetiyse bir süredir, ekonomiyi canlandırma çabaları kapsamında emekli olmuş orta yaşlı kişileri yeniden işe döndürmeye yönelik planları değerlendiriyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular