british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 21/10/2021

İngiltere’de eğlence sektöründe de “bodyguard” krizi

Birleşik Krallık‘ta Brexit nedeniyle Avrupa Birliği (AB) vatandaşı şoförlerin ülkede çalışma hakkını kaybetmesiyle yaşanan tır şoförü krizinden sonra, şimdi de gece kulüplerinde “bodyguard” açığı oluştu.

Gece Hayatı Sektörü Derneği (Night Time Industry AssociationNTIA) CEO’su Michael Kill, “Gece hayatı ekonomisinde kapı güvenlik görevlisi açığı ciddi hale geliyor” dedi.

Birkaç ay önce derneğin düzenlediği bir ankete atıfta bulunan Kill, eleman kapasitesinin gerekli seviyenin yüzde 70 altında olduğunu belirterek “Lisanslı güvenlik görevlilerinin kamu güvenliğinde temel rol oynadığını” söyledi.

Beş gece kulübü işletmesinden birinin, güvenlik görevlisi bulamadığı için işyerini kapattığı ya da hizmet verdiği saatleri kısıtlamak durumunda kaldığı belirtildi.
Söz konusu sorunda hem güvenlik görevlilerinin pandemide işten çıkmasının hem de Brexit nedeniyle AB vatandaşlarının ülkede çalışamamasının rol oynadığı düşünülüyor.

İngiltere’de eğlence sektöründe de “bodyguard” krizi

Kill, şu andaki açığın “Kamuyu ciddi şekilde tehlikeye soktuğunu” söyledi.

Farklı gece kulüplerine kapı güvenlik görevlileri sağlayan ESP Güvenlik Çözümleri şirketinin başındaki Tom Robinson da gidişatın iyi olmadığını belirtti.

“Güvenlik görevlilerinin güvenli ve emniyetli ortamların oluşmasını sağladığını” belirten Robinson, “Eğer çalışacak kişiler olmazsa, işyerleri açılmaz. İşyerlerine verilen lisanslarda mekanda kaç güvenlik görevlisi bulundurmaları gerektiği belirtilir. Elinizde bu kadar kişi yoksa, işyerini kapatmak zorunda kalırsınız” dedi.

Devletin bu soruna çözüm bulması gerektiğini belirten NTIA, AB vatandaşı güvenlik görevlilerinin ülkeye gelip çalışabilmesi için geçici vize uygulaması yapılmasını talep etti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular