british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 18/05/2022

İngiltere’de enerji fiyatlarındaki üst limitin her üç ayda bir güncellenmesi planlanıyor

Birleşik Krallık’ın enerji piyasasını düzenleyen kurum olan Ofgem, ülke genelinde 18 milyon haneyi etkileyen enerji faturalarındaki tavan fiyat uygulamasının, yılda iki yerine her üç ayda bir güncellenmesini önerdi.

Tavan fiyatın daha sık güncellenmesinin, tüketicilere en güncel fiyatları yansıtmak açısından önemli olduğu ve fiyat indirimlerinden çok daha çabuk yararlanabilmek anlamına geldiği açıklandı.

Bunun ayrıca, müşterileri için ne kadar enerji satın alacaklarını belirleme konusunda tedarikçilere de yardımcı olacağı ve masraf artışlarına neden olan tedarik aksaklıklarını engelleyebileceği belirtildi.

Nisan ayında büyük oranda yükseltilen tavan fiyat, ülkedeki birçok hane halkının bütçelerini oldukça baskı altına almış durumda.

Tavan fiyat uygulamasıyla İngiltere, Galler ve İskoçya’da enerji tedarikçilerinin müşterilerinden birim başına talep edebileceği maksimum fiyat belirleniyor.

Geçen ay yapılan artış sonrasında, ülke genelinde ortalama bir hane halkının yıllık enerji faturası 1277 sterlinden 1971 sterline yükseldi. Fiyatlardaki üst limitin, ekimde yapılması öngörülen bir sonraki düzenlemede de yüzde 32 daha arttırılacağı tahmin ediliyor.

Ülke genelinde ön ödemeli sayaç kullanan 4,5 milyon kişinin enerji faturaları için ödediği yıllık miktarsa ortalama olarak 708 sterlin artarak 2017 sterline çıkmış durumda.

Tavan fiyat uygulaması nedeniyle toptan gaz fiyatlarındaki büyük artışları müşterilerine yansıtamadı ve bunun sonucunda iflas etti.

Ofgem tarafından yapılan öneri, gaz ve elektrik faturaları için belirlenen tavan fiyatın her altı ayda bir yerine her üç ayda bir güncellenmesini içeriyor. Ofgem’in başkanı Jonathan Brearley, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Değişiklik önerisi, tavan fiyat uygulamasının mevcut piyasa fiyatlarını daha çok yansıtması anlamına geliyor. Böylelikle fiyatlardaki düşüşler, müşterilere daha çabuk yansıtılabilecek. “Bu durum aynı zamanda, enerji tedarikçilerine de müşterileri için ne kadar enerji satın almaları gerektiğini tahmin etme konusunda yardımcı olacak. Böylelikle tüketici masraflarının artmasına neden olan tedarik aksaklıklarının da daha fazla yaşanma riski azalacak.

“Geçen yıl bize gösterdi ki, tedarikçilerin bu eşi benzeri görülmemiş piyasa koşullarında risk durumlarını daha iyi yönetebilmesi için, fiyatlarda değişiklik yapmalıyız.”

Geçen yılın başlarından bu yana, Birleşik Krallık genelinde 30’dan fazla enerji firması, tavan fiyat uygulaması nedeniyle toptan gaz fiyatlarındaki büyük artışları müşterilerine yansıtamadı ve bunun sonucunda iflas etti.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, uluslararası toptan gaz fiyatları, geçen yıl taleplerin arzı aşması sonucunda yükseldi ve Rusya’nın Ukrayna istilası nedeniyle de yüksek kaldı.

Gaz fiyatlarının ne yöne doğru gideceğini tahmin etmenin çok zor olduğunu söyleyen Jonathan Brearley, masraflar düşer düşmez fiyatların da düşmesini sağlayacaklarını ifade etti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular