british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 27/02/2023

İngiltere’de enerji tavan fiyatı Nisan’dan itibaren düşecek

Toptan enerji fiyatlarındaki son düşüşü yansıtan Ofgem, mevcut 4 bin 279 sterlin olan tipik bir çift yakıtlı ev için üst sınırı yıllık 3 bin 280 sterlin seviyesine indirdi.

1 Nisan-30 Haziran 2023 dönemi için enerji fiyatı üst sınırına ilişkin üç aylık güncellemesini duyuran Ofgem, tavan fiyat seviyesindeki bu indirimin, müşteriler için enerji satın alma ve sağlama maliyetinde önemli bir düşüşü yansıttığını belirtti.

Ofgem CEO’su Jonathan Brearley, enerji fiyat tavanı hakkında şu sözlerle değerlendirmede bulundu: “Toptan satış fiyatları düşmesine rağmen, tavan fiyat henüz enerji fiyat garantisinin planlanan seviyesinin altına düşmedi. Bu da mevcut politikaya göre, faturaların Nisan ayında yeniden artacağı anlamına geliyor.”

Yine de bugünkü duyurunun, gaz krizinin başlamasından bu yana ilk kez toptan enerji maliyetindeki temel değişikliği yansıttığını vurgulayarak, “tüketiciler için hemen bir fark yaratmayacak olsa da son 18 ayda enerji piyasalarında gördüğümüz muazzam baskının bir kısmının hafiflemeye başladığının bir işareti” dedi.

Toptan fiyatlarda düşüş sürerse bunun tavan fiyatın yaz aylarında yeniden düşme ihtimalini artıracağını belirtti.

“Ancak fiyatların enerji krizinden önce gördüğümüz seviyeye geri dönmesi pek olası değil. Halihazırda yürürlükte olan kapsamlı hükümet desteği paketiyle bile, bu, İngiltere’deki birçok hane halkı için çok zor bir zaman” dedi.

Kaynak: https://www.ofgem.gov.uk/publications/ofgem-announces-latest-quarterly-price-cap-update

En Son Eklenenler