british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 20/05/2022

İngiltere’de enflasyon rekoru: “Yükselen fiyatlar yüzünden ölüme sürükleniyoruz”

Ulusal İstatistik Ofisi‘nin açıkladığı verilere göre İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 9’a yükselerek son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Enflasyondaki yükselişin en önemli nedeni enerji ve gıda fiyatlarındaki artış olarak gösterildi, Nisan ayındaki artışın dörtte üçünün ise enerji faturalarındaki yükselişten kaynaklandığı tespit edildi.

Vergilendirmede yükselişe gitmeyi tercih etmeyen Muhafazakar Parti’nin aksine İşçi Partisi, ülkede yaşanan enflasyon ve hayat pahalılığına çözüm olarak bu yıl beklenmedik düzeyde kar eden petrol ve doğal gaz şirketlerine tek seferlik bir vergi uygulaması öneriyor, bunun devlet bütçesine milyarlarca sterlinlik gelir sağlayacağını savunuyor.

Parlamento oturumunda Başbakan Boris Johnson‘a soru yönelten İşçi Partisi lideri Keir Starmer, petrol ve doğal gaz şirketlerinin günlük 32 milyon sterlin civarında fazladan kâr ettiğini söyleyerek Johnson’a bu konudaki tutumunu sordu.

Boris Johnson, “prensip olarak vergileri yükseltmeye karşı olduğu” yanıtını verdi, hükümetin çok güçlü bir ekonomik kalkınma sürecine liderlik ettiğini ve rekor sayıda iş olanağı sağladığını söyledi.

Boris Johnson, dünyada Rusya-Ukrayna savaşı dahil büyük ekonomik sarsıntılar yaşandığını ve bunların fiyatları yükselttiğini ekledi.

Starmer ise halkın zor durumda olduğunu ve hükümetin ekonomik kalkınma sürecini bekleyecek vakit kalmadığını vurguladı.

Kaloriferlerini kapatıp bazı yemek öğünlerini atlamak zorunda olan bir aileyi örnek gösteren Starmer, ailenin kendi ifadesiyle “yükselen fiyatlar yüzünden ölüme sürüklendiklerini” ifade etti.

İngiltere’de hükümetin artan yaşam masraflarıyla mücadele edenlere yardım etmesi için daha fazla önlem almasına yönelik çağrılar artıyor.

İngiliz Ticaret Odası (BCC) “benzeri görülmemiş” bir enflasyonun resesyona yol açabileceği yönünde uyarıda bulundu.

Sterlin son beş yılın en düşük seviyesine yaklaştı

Enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra sterlin dolar karşısında değer kaybederek son beş yılın en düşük seviyesine yaklaştı.

Bloomberg’e göre İngiltere Merkez Bankasının enflasyonla mücadele politikasına duyulan güvensizlikle birlikte resesyon endişeleri para biriminin Çarşamba günü yüzde 1 değer kaybederek 1.2372 dolara gerilemesine neden oldu.

Sterlin güçlü para birimleri arasında son üç aydır en kötü performans gösteren ikinci para birimiydi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular