british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 02/03/2021

İngiltere’de ev satın alımlarında minimum depozito bedeli yüzde 5’e düşürülüyor

Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın, yarın gerçekleştireceği bütçe açıklamasında, bankaları düşük depozitolu mortgage anlaşmaları sunmak için teşvik edecek kararlar alacağı belirtiliyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre, değeri 600 bin sterline kadar olan evler için yüzde 5 depozitolu mortgage anlaşmaları sunulacak ve hem ilk evini almak isteyenler hem de şu anda ev sahibi olanlar bundan yararlanabilecek. Hükümetin, geri kalan yüzde 95’lik kısmı mortgage olarak sunmaları için bankalara garanti vereceği ve yarınki bütçe açıklamasında konuyla ilgili daha fazla detay paylaşılacağı ifade edildi.

Garantili mortgage anlaşmalarından faydalanmak isteyenlere, borçlarını geri ödeyip ödeyemeyeceklerine yönelik standart kontroller uygulanacak. Garantili mortgage uygulamasının nisan ayında başlatılması bekleniyor. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs pandemisinin ekonomiye etkisi nedeniyle düşük depozitolu mortgage anlaşmalarının ortadan kaybolduğu belirtildi.

Başbakan Boris Johnson da daha önce yaptığı açıklamalarda, “kiracı jenerasyonunun ev sahibi jenerasyonuna” dönüşmesini istediğini söylemişti. The Guardian’a göre, Maliye Bakanı Rishi Sunak tarafından açıklanması beklenen garantili mortgage uygulaması “help-to-buy” mortgage programı baz alınarak gerçekleştirilecek.

“Help-to-buy” mortgage programı, dönemin başbakanı David Cameron ve maliye bakanı George Osborne tarafından başlatılmış ve Haziran 2017’ye kadar devam etmişti. Bu program, 2008 yılındaki ekonomik kriz sonrasında konut piyasasını tekrar hareketlendirmek için planlanmıştı. Tahminlere göre, “help-to-buy” programıyla Birleşik Krallık genelinde 100 binden fazla ev satışı gerçekleştirildi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Maliye Bakanı Rishi Sunak, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Ev sahibi olmak, Birleşik Krallık genelinde milyonlarca kişinin hayali ve biz de mümkün olduğunca çok kişiye bu konuda yardımcı olmak istiyoruz. Büyük miktarda depozito biriktirmek genellikle zor olabiliyor ve pandemi de düşük depozitolu mortgage anlaşmalarının azalmasına neden oldu.” Buna rağmen, Financial Times’a verdiği röportajında ekonominin büyük baskı altında olduğuna da değinen Sunak, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu sorunun görmezden gelinebileceğini düşünen insanlar var.

Daha da kötüsü, ortada hiçbir sorun olmadığını düşünen bazı insanlar da var. Ben, öyle düşünmüyorum. Artık eskisinden çok daha fazla borcumuz var. En azından bir iki ay öncesine kadar faiz oranları oldukça düşüktü ve bu faiz oranlarında değişiklikler olabilir.” Birleşik Krallık ekonomisinin pandemi sonrası toparlanabilmesi için uğraş gösteren Maliye Bakanı’nın, “furlough” uygulamasının sonuna yaklaşılmasından dolayı işsizlikle mücadele etmek adına kararlar alması da bekleniyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular