british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 25/05/2022

İngiltere’de hükümet göçmen planı hayata geçiriliyor

İlk uçuşların önümüzdeki aylarda olabileceğini duyuran hükümet, bu grupta yer alanları savunan avukatların sınır dışı edilmeyi önlemek için talepte bulunmalarını beklediğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Priti Patel yaptığı açıklamada, “Bu, sürecin sadece ilk aşaması ve bazılarının süreci aksatmaya ve göndermeleri geciktirmeye çalışacağından bunun zaman alacağını biliyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler, İngiltere’nin ülkeye gelen düzensiz göçmenleri iltica işlemlerini yapmak üzere Ruanda’ya gönderme planına karşı çıkıyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinden geçtiğimiz ay yapılan yazılı açıklamada, mülteci ve düzensiz göçmenlerin üçüncü ülkelere yollanmasına Komiserliğin şiddetle karşı çıktığı belirtilirken “Bu tür eylemler, sığınma temin etme sorumluluğundan kaçmak ve Mülteci Sözleşmesi’ne aykırı davranmaktır” ifadesi yer aldı.

Ruanda planı

Patel, geçen ay ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmen veya mültecilerin Ruanda’ya yerleştirileceğini duyurmuştu. Plana, muhalefetin yanı sıra sivil toplum kuruluşları tepki göstermişti.

Bu kapsamda hükümet, mülteci başvurusu başarılı olanlara Ruanda’da çalışma, yaşama, sağlık ve eğitim gibi tüm haklarının olduğu 5 yıllık destek paketi sağlayacak.

Başvuruları kabul edilmeyenler ise yine göçmen statüsü alabilecek veya kendi ülkelerine ya da oturum hakkına sahip oldukları başka bir ülkeye gönderilebilecek.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular