british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 30/04/2022

İngiltere’de imalat sektörü güven endeksi zayıflamaya devam ediyor

İngiltere Sanayi Konfederasyonu (CBI) tarafından üçer aylık dönemlerde düzenli olarak yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, imalat sektörü güven endeksi koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana en hızlı düşüş seyrine ulaştı.

Siparişlerin yavaşlaması ve fiyatlardaki ani sıçramaların bu olumsuz tabloya neden olan başlıca etkenler arasında olduğu bildirildi.

Ocak ile Nisan ayları arasındaki çeyrek dönemi kapsayan araştırmaya göre, üretim yapan fabrika sahibi şirketlerin güven endeksi eksi yüzde 34’e geriledi. Bu yılın başında  eksi yüzde 9 olarak kayda geçen güven endeksinin, 2020 yılının Nisan ayından bu yana kaydedilen en düşük seviyesinde olduğu belirtildi.

Fabrikalara gelen siparişlerin ve üretim miktarlarının düşük bir hızla da olsa artmaya devam ettiği belirtilirken, Ukrayna’daki savaşın virüs salgının hali hazırda yarattığı olumsuz etkileri daha da ağırlaştırdığına dikkat çekildi.

Bu olumsuz etkilerin hem maliyet fiyatlarını hem de hammadde temininin devamlılığı noktasındaki endişeleri 1970’li yıllardan bu yana en dip seviyelere taşıdığı açıklandı.

CBI tarafından 25 Nisan Pazartesi günü açıklanan diğer verilere göre, Ocak ile Nisan arasındaki dönemdeki üretim artış hızı artı yüzde 27’den artı yüzde 19’a geriledi fakat bunun yine de uzun vadeli ortalama değer olan artı yüzde 4’ün üzerinde olduğu belirtildi.

Alınan yeni siparişlerdeki artış hızının da yılbaşında artı yüzde 38 olarak kayda geçen seviyeden, Nisan ayı başında artı yüzde 22   seviyesine gerilediği gözlemlendi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular