british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 19/04/2023

İngiltere’de “kablosuz altyapı stratejisi ve 5G hedefleri” açıklandı

İngiltere’nin mobil ağ operatörlerinin dördü de 5G’yi kullanıma sunuyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 77’si mevcut durumda en az bir sağlayıcıdan temel 5G kapsamına erişebiliyor.

İngiltere yönetimi, bağımsız 5G veya 5G Plus olarak adlandırılan bir sonraki 5G yinelemesinin on yılın sonuna kadar yaygın olarak kullanılabilir olmasını ve sürücüsüz araçlar, robotlar ve dronlar gibi yeni teknolojilerin kilidini açmaya yardımcı olmasını istediğini açıkladı.

Öte yandan, açıklanan paket İngiltere’nin 35.000 mülküne yüksek hızlı geniş bant sağlamak için 8 milyon sterlin taahhüt ediyor. Yeni program kapsamında, en uzak bölgelerdeki gigabit özellikli geniş banda bağlanamayan ev ve işyerlerine, onları dünyanın yörüngesindeki uydulara bağlamaları için fon verilecek ve onlara on kata kadar geniş bant bağlantısı sağlanacak.

Araştırma faaliyetleri için 100 milyon sterline kadar, 5G teknoloji alımını artırmak için 40 milyon sterline kadar toplam yaklaşık 150 milyon sterlin değerinde yatırım paketi açıklandı. Ek olarak, 40 milyon sterlinlik bir 5G İnovasyon Fonu, işletmeler ve kamu hizmetleri tarafından 5G’ye yatırım yapılmasını ve benimsenmesini teşvik ederek, gelişmiş kablosuz bağlantı kullanma, yerel düzeyde değer, yenilik ve büyüme yaratma fırsatlarını ortaya çıkarmalarına yardımcı olacak.

Söz konusu strateji, ülke çapında 5G’nin kitlesel olarak benimsenmesine yardımcı olmak için, dağıtım maliyetlerini aşağı çekerek ve talebi iyileştirerek mobil ağ operatörleri için net bir yatırım yanlısı çerçeve ortaya koyuyor. Birleşik Krallık, 2019’da sadece %6 olan gigabit genişbant kapsamını önümüzdeki dönem %75’e, 2030’a kadar ise %99’a çıkarmayı hedefliyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular