british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 03/04/2023

İngiltere’de “Kader Taşı” için askeri operasyon

Kraliçes 2.Elizabeth’in 8 Eylül 2022’de ölmesinden sonra tahta geçen oğlu Charles için gelecek ayın 6’sında taç takma töreni yapılacak.

İskoçya’daki Edinburgh Kalesi’nde korunan “Kader Taşı” (Stone of Scone) da törende yer alacak. “Taç Takma Taşı” da denilen ve yüzyıllardır taç törenlerinde büyük öneme sahip olan 152 kiloluk kum taşı bloğunun, İskoç milliyetçileri tarafından kaçırılabileceğine dair endişeler var.

Bu nedenle taşın Edinburgh’tan törenin yapılacağı Londra’daki Westminster Abbey kilisesine taşınması için gizli bir askeri operasyon düzenleneceği ortaya çıktı. Daily Mail gazetesi, Kader Taşı’nın ordu, polis ve İskoçya Tarihi Çevresi’nin (HES) ortak operasyonuyla, Londra’ya taşınacağını yazdı. Taşıma planının sosyal medyada ‘Kader Taşı’nın çalınacağını iddia eden çok sayıda tehdidin paylaşılması üzerine gizlendiği belirtildi.

Gazete, taşın özel bir konteynerde bu ayın son haftasında Londra’ya taşınacağını öne sürdü. Yüzyıllardır İskoçya hükümdarlarının taç törenlerinde kullanılan taş, 1296’da İskoçya’nın İngiliz işgali sırasında İngiltere Kralı I. Edward tarafından ele geçirilmişti. Kader Taşı, 700 yıl boyunca İngiltere ve İskoçya’nın da bağlı olduğu Büyük Britanya’nın hükümdarlarının taç törenlerinde kullanıldı. Ancak 1950’de 4 İskoç öğrenci, Kader Taşı’nı Westminister Abbey’den çaldı. Bir otomobille dışarı çıkarılan taş, 3 ay sonra İskoçya’daki Arbroath Abbey manastırında bulundu.

Londra’daki Westminster Abbey’e geri getirilen taş, dönemin Başbakanı John Major tarafından, kalıcı olarak sergilenmesi için İskoçya’ya iade edildi. Şu anda Edinburgh Kalesi’nde İskoç Kraliyet Mücevherleri’nin yanında muhafaza edilen taş, İngiltere Kralı Charles’ın taç töreninde geleneksel olarak tahtın altına yerleştirilmesi için “geçici” olarak Londra’ya götürülecek.

İngiliz hükümetinin, kamu kurumlarına asılacak olan Kral 3. Charles’ın portrelerine 8 milyon sterlin harcayacağı açıklandı. Okullar, polis karakolları ve belediye daireleri gibi kamu kurumları, gelecek ay Charles’ın taç töreninden sonra kralın çerçeveli, resmi bir portresini ücretsiz bir şekilde alma hakkına sahip olacak.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular