british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 19/06/2022

İngiltere’de kiracıların sebepsiz yere evden çıkartılması yasaklanıyor

Hükümet tarafından özel kira sektörüne yönelik hazırlanan resmi raporda, kiracı haklarını daha iyi savunmak ve kötü ev sahipleriyle mücadele etmek için başka öneriler de sunuldu.

Böylelikle ev sahiplerini rutubetli, kirli ve uygunsuz evleri düzeltmeye zorlamanın yanında, haksız ve keyfi kira artışlarını engellemek de hedefleniyor.

BBC’nin yayınladığı habere göre, “The Renters Reform Bill” adıyla hazırlanan yasa tasarısının, özel kira sektörü açısından dönüm noktası olması bekleniyor.

Ayrıca, ev sahiplerinin sosyal yardım alan kişilere ev kiralamaması durumu da ele alınıyor. Bu doğrultuda, “no DSS” olarak bilinen uygulamanın yasadışı hale gelmesi öngörülüyor.

Tüm kiracıların, evcil hayvan besleme talebinde bulunma hakkının olması da planlanıyor. Ev sahipleri de bu talepleri “mantıksız sebeplerle” geri çeviremeyecek.

Yeni yasa tasarısıyla özel kira sektöründeki adaletsizliği bitirmek istediklerini söyleyen İskan Bakanı Michael Gove, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Çok uzun zamandır, özel sektörde ev kiralayan birçok kişi acımasız ev sahiplerinin merhametine kalmış durumda. Bu ev sahipleri, evlerine onarım yapmayarak aileleri evden çıkarma tehdidiyle rutubetli, emniyetsiz ve soğuk evlerde kalmaya zorluyor. Yeni önerilerle birlikte bu haksızlıkların sona erdirilmesine yardımcı olacağız…”

Bu konuyla ilgili uzun zamandır kampanya yürüten kuruluşlar da yapılan önerileri memnuniyetle karşılamış durumda. Hayır kurumu Shelter’ın başkanı Polly Neate’in konuyla ilgili sözleri şöyle:

“Kiracı reformu yasa tasarısı, İngiltere genelindeki 110 milyon özel sektör kiracısı için bir dönüm noktası. Haksız şekilde evden çıkarmaları yasaklamak, ortamı her taraf için daha eşit bir hale getirecek. Kiracılar, çok uzun zamandır ilk kez kendilerine karşı yapılan kötü davranışlara korkmadan karşılık verebilecek.

“İnsanlara evlerinde güvenli bir şekilde kalabilme sözü verilmiş oldu ve ev sahipleri de oyunu kurallarına göre oynamak durumunda olacak. Ailelerin yerlerinden edildiği ve çocukların hiçbir haklı gerekçe olmadan okullarını değiştirmeye zorlandığı günler geride kalacak.”

Ev sahipleri birliği National Residential Landlords Association Başkanı Ben Beadle ise “… sorumlu ev sahiplerinin güvenini korumak da kiracı haklarını iyileştirmek gibi önemli.

Hükümetin planlarını da buna uyuyor mu diye dikkatli bir şekilde analiz edeceğiz.

Buna uyulmaması, kiracıların istedikleri evleri bulmakta zorlandığı bu dönemlerde konut krizini daha da derinleştirecektir.”

En Son Eklenenler
Popüler Sorular