british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 18/01/2023

İngiltere’de konut fiyatlarının 2024 ortasına kadar yaklaşık yüzde 15 düşmesi bekleniyor

Piyasa, COVID-19 salgını ve vergi indirimlerinin resmi önlemle ev fiyatlarında yüzde 29’luk bir artışı tetiklemesinden sonra şimdiden tersine dönme belirtileri gösteriyor. Mortgage onayları, faiz oranları 15 yılın en yüksek seviyelerine ulaştığı için son aylarda keskin bir şekilde düştü.

Nomura, daha yüksek aylık faiz ödemeleri ile sıkışan gelirler arasındaki oranın normal seviyelere dönmesi için konut fiyatlarının geçen yıl ulaştığı zirveden yüzde 10 ila yüzde 20 arasında düşmesi gerektiğini bildirdi.

Nomura ekonomistleri George Buckley, Andrzej Szczepaniak ve George Moran, araştırma notunda, “Böylece, 2024 ortalarına kadar yüzde 15’lik bir düşüşe ilişkin merkezi bir tahminde karar kıldık; bu, yukarıdaki aralığın ortasında olsa da, İngiltere Merkez Bankası, Bütçe Sorumluluğu Ofisi ve fikir birliği tarafından tahmin edilenden daha büyük bir düşüş olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Nomura, mortgage kredisi verenlerin İngiltere’deki ev fiyatlarının şimdiden zirve noktasından yüzde 3,5 daha düşük olduğunu tahmin ettiğini bildirdiği Ekim ayına kadar olan dönemi kapsayan resmi veriler henüz düşüş göstermedi.

Geçen ay Reuters tarafından ankete katılan yaklaşık 100 konut piyasası analistine göre, çoğu büyük emlak piyasasındaki ev fiyatları 2023’te düşecek.

İngiltere’de ev fiyatlarının 2023’te yüzde 4,7 düşeceği ve zirveden dip noktaya yüzde 10 düşeceği tahmin ediliyordu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular