british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 30/03/2022

İngiltere’de kripto para ve varlıklara yeni düzenleme geliyor

Birleşik Krallık hükümetine yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, ülke önümüzdeki haftalarda, kripto para piyasasına yönelik düzenleme planlarını açıklayacak. Yapılacak olan düzenlemelerin Tether, USD Coin gibi stablecoin’lere yönelik olacağı kaydedildi.

Kaynaklar, Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın önümüzdeki haftalarda kripto için yeni bir düzenleyici plan hakkında bir açıklama yapacağını bildirdi. Düzenlemeye dair detaylar kesinleşmemekle beraber, ilgili kaynaklar sektör için olumlu gelişmeler olacağını belirtiyor.

Bugüne kadar ülkede kripto para birimlerine yönelik yasal bir netlik sağlanmamış olduğunun altı çizildi. Hazine yetkilileri, kripto piyasasının karmaşıklığını ve değerlerini ABD doları gibi mevcut para birimlerinden elde eden dijital varlıklar olan stablecoin’lere yönelik çalışmalar yürütüyor.

Bakanlığın bu konuyla ilgili çeşitli firmalarla görüşmeler yaptığı kaydedildi. Görüşme yapılan kaynaklardan birisinin ise Winklevoss kardeşlerin kripto para borsası olan Gemini olduğu söyleniyor.

Stablecoin’ler Hızla Büyüyor

Stablecoin’ler, kripto paralara artan ilgiyle paralel olarak, son birkaç yılda kullanım açısından önemli bir büyüme gördü. En büyük stabilcoin olan Tether, arzını geçen iki yıl içerisinde 4 milyar dolardan 80 milyar dolara çıkardı.

Bazı çevreler bu varlıkların, ülkelerin para rezervlerindeki miktarı karşılamadığı iddiasıyla, kara para aklama ve diğer yasadışı faaliyetler için kullanıldığından endişe ediyor. Bu endişenin düzenleyici kurumlar tarafından da arttığı biliniyor.

Bu arada düzenleyiciler, Rusya’nın Ukrayna savaşından dolayı uğradığı yaptırımlardan kaçınmak adına, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanacağından endişe duyuyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Merkez Bankası da, kripto para piyasasına yönelik düzenleme hazırlığında olduğunu açıklamıştı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular