british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 28/05/2022

İngiltere’de maymun çiçeği hastalarına evcil hayvanlarla teması kesmesi tavsiye edildi

Özellikle kemirgen türlerinin hastalığa yatkın olduğunu belirten yetkililer, bu hayvanların 21 gün süreyle evden uzaklaştırılmalarını tavsiye etti. Evcil hayvan satış verilerine göre, İngiltere’de yaklaşık iki milyon evde kemirgen türü hayvanların beslendiği sanılıyor.

Yetkililer kedi, köpek gibi diğer hayvan türlerinin de 21 gün boyunca evde izole edilmesini ve hastalık belirtilerinin yakından gözlenebilmesi için düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmesini önerdi ve maymun çiçeği hastası olanların virüsü hayvanlara bulaştırma riskinin düşük olduğunun altını çizdi.

Ajanstan yapılan açıklamada “Mevcut kanıtlara göre maymun çiçeği hastalarının yaşadığı evlerde evcil hayvan olarak beslenen kemirgenlerin sınırlı karantina süresi olan 21 gün süreyle evden uzaklaştırılması ve özellikle hasta kişilerin yakın, doğrudan uzun süreli temas halinde olduğu hayvanlar ya da eşyaların olduğu yerlerde enfeksiyonun engellenmesi için test yapılması tavsiye edilmektedir” denildi.

Çevre, Gıda ve Tarım İşleri Bakanlığı ise hasta kişilerin hayvanlara yemek ve bakım vermekten kaçınması çağrısında bulundu ve mümkünse evdeki başka kişiler tarafından bu ihtiyaçların karşılanmasını önerdi.

Bakanlık yetkileri, henüz evcil hayvanlarda şüpheli bir vaka rapor edilmediğini ve riskin düşük olduğunu belirtti, ancak kemirgenler başta olmak üzere sınırlı sayıda hayvan türünün risk teşkil ettiğine dair kanıtlar bulunduğunu ifade etti.

Uzmanlar endişenin virüsün evcil hayvanlara bulaşması ve oradan tekrar insanlara ve hayvanlara bulaşarak önü alınması zorlaşan şekilde yayılmasından kaynaklandığını belirtiyor.

İngiltere’de bugüne kadar 106 kişiye maymun çiçeği teşhisi konuldu. Kemirgenlerde, maymunlarda ve insanlarda bulunan bir viral enfeksiyon olan maymun çiçeği çoğunlukla orta ve batı Afrika’da görülüyor, ancak son haftalarda özellikle Avrupa’da insanlar arasındaki yayılma oranı yeni bir salgın korkusunu tetiklemişti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular