british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 23/01/2023

İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin üst düzey yetkilisi Nadhim Zahawi hakkında soruşturma yapılacak

Başbakan Rishi Sunak “Dürüstlük ve şeffaflık benim için gerçekten önemli ve bu olayda açık ki cevaplanması gereken sorular var” dedi ve şöyle sürdürdü:

“İşte bu yüzden bağımsız danışmanımızdan bu işi iyice araştırmasını, gerçekleri tespit etmesini ve bana Nedhim Zahawi’nin bakanlık yönetmeliğine uygun hareket edip etmediği konusunda fikrini bildirmesini istedim.”

Muhafazakar Parti’nin bir kısım gelirini bildirmemekle suçlanan üst düzey yetkilisi ve eski Maliye Bakanı Nadhim Zahawi’nin, geçen yıl hatasını kabul edip vergi dairesine ceza ödediği geçen hafta ortaya çıkmıştı.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi vergi dairesiyle tüm yazışmalarını açıklamasını istediği Nedhim Zahawi’nin, bu koşullar altında görevini sürdüremeyeceğini söyleyerek derhal istifa etmesini istiyor.

Nedhim Zahawi bugün bir yazılı açıklama yaparak, Rishi Sunak’ın açıkladığı soruşturmayı memnuniyetle karşıladığını bildirdi, kurallara uygun davrandığını ve bunun ortaya çıkacağına güvendiğini söyledi.

Nedhim Zahawi’nin bildirmediği için cezalı ödediği gelir vergisi, kamuoyu araştırma şirketi YouGov’daki hisseleriyle bağlantılı.

Muhafazakar Parti’nin idari yönetiminden ve teşkilatlarından sorumlu olan Nedhim Zahawi, vergi bildiriminde hata yaptığını kabul etmiş ancak bunun “kasıtlı olmadığını ve dikkatsizlikten kaynaklandığını” söylemişti.

BBC’nin edindiği bilgiye göre Nedhim Zahawi geçen yıl Temmuz ve Eylül ayları arasında Maliye Bakanı olduğu sırada, vergi dairesine cezası dahil yaklaşık 5 milyon sterlin ödeme yaptı.

Bu meblağın yüzde 30’unun ceza olduğu bildiriliyor.

BBC siyasi yorumcusu Chris Mason, Nedhim Zahawi’nin vergi beyanıyla ilgili soruların, henüz başbakanlığının üçüncü ayında olan Rishi Sunak’ın göreve gelirken vaadettiği prensiplerin sorgulanmasına yol açtığını ve gündeme damgasını vurduğunu söylüyor.

Nadhim Zahawi kimdir?

Kürt bir aileden olan Nedhim Zahawi, 1967’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta doğdu. 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İngiltere’ye göç etti.

King’s College’da Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Nedhim Zahawi, 2000’de kamuoyu araştırma şirketi YouGov’un kurucuları arasında yer aldı.

2010’dan bu yana milletvekili olan Nadhim Zahawi, Boris Johnson’ın başbakanlığı döneminde Eğitim Bakanı ve Aşı Dağıtımından Sorumlu Sağlık Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Rishi Sunak’ın istifasının ardından 5 Temmuz 2022’de Maliye Bakanı olan Nedhim Zahawi, Liz Truss’ın başbakanlığı döneminde de kabinede görev aldı; Truss’ın yerine başbakan seçilen Rishi Sunak tarafından 25 Ekim’de mevcut görevine atandı ve yeniden kabine üyelerinden biri oldu.

BBC’nin edindiği son bilgiye göre Başbakan Rishi Sunak, Nedhim Zahawi’ye güveniyor ve onu görevden almayı düşünmüyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular