british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 15/04/2022

İngiltere’de öğrenci kredilerine uygulanan faiz oranı artırılacak

Institute for Fiscal Studies (IFS)’e göre, hükümetin bu duruma müdahale etmemesi halinde, yüksek gelirli mezunlar yüzde 12’ye varan faiz oranlarına maruz kalabilir.

The Guardian gazetesinin haberine göre, 2012 yılından sonra öğrenci kredisi almış olanlara uygulanan faizler, tüketici fiyat endeksine göre düzenleniyor.

Mart ayında tüketici fiyat endeksinde görülen artış da İngiltere ve Galler’deki son mezunlara eylül ayından itibaren yüzde 9 oranında faiz uygulanacağı anlamına geliyor.

İngiltere’de 1987 yılından bu tarafa faiz oranları

Mevcut faiz oranı, yüzde 1,5 olarak görülüyor. IFS tarafından yapılan analizler, bu durumdan en çok yüksek gelirli mezunların etkileneceğini, çünkü, bu kişilerin aldıkları tüm krediyi 30 yıl içinde geri ödeme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Öğrenci kredisinde 30 yıllık geri ödeme sonrasında, ödenmemiş olan miktar siliniyor.

Ayrıca, yüksek gelirli mezunlara (yılda 49 bin 130 sterlinden fazla kazananlar) ekstra yüzde 3 faiz de uygulanıyor.Bu da ödeyecekleri faizin yüzde 12’ye çıkacağı anlamına geliyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular