british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 06/09/2022

İngiltere’de otobüs bilet fiyatlarına sınırlama getirilecek

Hayat pahalılığının giderek daha fazla kendini gösterdiği İngiltere’de toplu taşıma ücretleri açısından yeni bir destek uygulaması geliyor. Buna göre önümüzdeki yıl ocaktan marta kadar üç ay süresince şehir içi otobüs biletlerine 2 sterlin tavan fiyat getirilecek.

İngiltere Ulaşım Bakanlığı, 60 milyon sterline mal olacak uygulamanın bazı yolcular için tek yönlü otobüs biletlerinde 3 sterlinden fazla tasarruf etmelerine imkan sağlayacağını belirtti.

İngiltere’de şehir içi otobüs bilet fiyatları, yılın ilk çeyreğinde geçen yıla kıyasla yüzde 3,6 yükselmişti. Buna göre ortalama 5 kilometrelik bir otobüs yoluculuğu için bilet fiyatı 2,8 sterlin civarında. Tavan fiyat uygulamasıyla bu ücretin 2 sterline düşürülmesi yolcular için yüzde 30’luk bir tasarruf sağlayacak.

Otobüs firmalarının yüzde 90’ının uygulamaya imza attığını belirten İngiltere Ulaşım Bakanlığı, desteğin hanehalklarının gündelik harcamalarına yönelik “somut bir yardım” olduğunun altını çizdi.

Covid-19 salgını sonrası toplu taşımayı kullananların sayısında genel olarak düşüş kaydedildi, ancak akaryakıt fiyatlarında son dönemde yaşanan artış sonrası birçok kişi araçlarının deposunu doldurmakta zorlanıyor.

Öte yandan ülkede enerji fiyatları için tavan uygulaması ekim ayında yılda 3 bin 549 sterline yükselecek; yeni bir tavan fiyat artışı da ocak ayında bekleniyor.

Hükümet toplu taşımadaki bu desteğin zamanlamasının yerinde olduğunu belirtiyor. Muhalefet ise bu desteğin krizin boyutuna göre ufak kaldığı eleştirisi getiriyor.

Hükümetin hayat pahalılığı karşısında halka hangi yöntemlerle ve ne derece destek olacağı yeni başbakanın da belli olacağı Muhafazakar Parti liderlik yarışının en çok tartışılan konusu olmuştu.

Almanya yaz aylarında tren biletleri için aylık 9 euroya ucuz bilet uygulaması büyük ilgi görmüş, 52 milyon euroluk bilet satışı yapılmıştı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular