british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 19/11/2022

İngiltere’de perakende sektöründe Ekim’de kısmi bir toparlanma gerçekleşti

Perakende satış hacmi, Eylül ayındaki yüzde 1,5’luk düşüşün ardından, Ekim ayında aylık bazda %0,6 oranında bir artış gösterdi. Reuters Ajansının ekonomistler arasında yaptığı bir ankette, bu oranın yüzde 0,3 artış yönünde gerçekleşeceği öngörülmüştü.

ONS’den yapılan açıklamada, hali hazırdaki perakende satış hacimlerinin pandemi öncesindeki dönemlere kıyasla yüzde 0,6 daha az bir seviyede seyretmekte olduğu bildirildi.

Tüketici piyasaları üzerine araştırmalar yapan PwC firmasının paylaştığı bilgilere göre ise, İngiltere’de enflasyonun Ekim ayında yüzde 11,1’e kadar yükselmesi nedeniyle, tüketiciler harcamalarını büyük ölçüde kısıtlamayı tercih ettiler.

İngiltere Bütçe Sorumluluk Ofisi (OBR) tarafından yapılan açıklamada da, hane halkı harcanabilir gelir hacminin mevcut mali yıl içerisinde yüzde 4,3 oranında azalmasının beklendiği, 2023/24 mali yılının da yine yüzde 2,8’lik bir düşüşle devam edeceği belirtildi. Bu rakamların 1950’li yıllardan bu yana en sert düşüşlere işaret ettiği bildirildi.

OBR’den yapılan yorumda, harcanabilir gelir miktarında yaşanacak olan bu iki yıllık düşüş sürecinin, halkın son sekiz yılda elde ettiği zenginlik ve yaşam standardını tamamen kaybettirebilecek potansiyelde olduğu belirtildi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular