british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 03/10/2021

İngiltere’de polislere güvenmeyen kadınlara tavsiye: “Bağırın ya da otobüs durdurun”

Londra Metropolitan Polis Teşkilatı, bir erkek polis memurunun şüpheli davrandığını düşünen kadınlara, 999’u aramalarını veya yardım istemek için “yoldan geçen birine bağırmalarını, bir eve koşmalarını ya da el sallayıp bir otobüs durdurmalarını” öneren tavsiyelerde bulundu.

Sıradışı kılavuz, kadına yönelik şiddeti nasıl önleyeceğini ve memur Wayne Couzens‘ın Sarah Everard‘a tecavüz edip acımasızca öldürmesinin ardından kadınların güvenini nasıl yeniden kazanacağını açıklamaya dair teşkilatın üzerindeki baskı artarken yayımlandı.

Metropolitan Polis Teşkilatı, internet sitesinde yayımladığı “Wayne Couzens’ın suçlarının gündeme getirdiği sorunlara yanıtımız” başlıklı mesajda, “bir sivil polisin tek başına” halktan herhangi biriyle ilişki kurmasının “alışılmadık” olduğunu söyledi.

Mesajda, daha sonra başka polisler de gelmezse, tek olan polise “İş arkadaşlarınız nerede?” ve “Neden buradasınız?” gibi sorular sorulabileceği de ifade edildi.

Ancak yakın tehlike altında olduğunu düşünenlerin, “yoldan geçen birine bağırarak, bir eve koşarak, bir kapıyı çalarak, el sallayıp bir otobüsü durdurarak veya yapabilecek durumdalarsa 999’u arayarak yardım alması” gerektiği belirtildi.

Metropolitan Polis Teşkilatı’nın tavsiyesi, Couzens kendisine yaklaştığında gece bir başına olan Everard’ın işine nasıl yarardı çok da anlaşılmadı.

Tavsiye, Metropolitan Polis Teşkilatı Komiseri Cressida Dick’in Everard davasındaki gözetim başarısızlıkları için özür dilemesinden ve istifa talepleriyle karşılaşmasından saatler sonra yayımlandı.

Söz konusu tavsiyenin yanı sıra Metropolitan Polis Teşkilatı, cinsel saldırıda bulunan ve şiddet içerikli ağır suçlar işleyen faillere karşı eyleme nasıl öncelik vereceğini ana hatlarıyla açıkladığı, kadınlara ve kızlara yönelik şiddetle mücadele için yeni bir strateji yayımlayacakları sözünü de verdi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular