british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 18/05/2022

İngiltere’de yıllık enflasyon yüzde 9’a yükseldi

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, ülkede martta yıllık bazda yüzde 7 olan enflasyon, Nisan rakamlarına göre, enflasyon son ayda yüzde 2,5 oranında artarken son bir yılda ise yüzde 9 oranında bir artış gösterdi.

En yakın 1991 yılında yüzde 8,5 olan enflasyon bu ay bu oranı da aştı ve 1982 yılı sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

Enflasyondaki artışta, geçen ay itibarıyla enerji faturalarında hane başına yıllık ortalama 694 sterline varan artış yaşanması etkili oldu.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, konuya ilişkin değerlendirmesinde, hükümetin, artan enflasyon karşısında halkın tamamını koruyamayacağını, gerekli durumlarda dikkate değer destek sağlamak için hazır olduğunu belirtti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, bu hafta yaptığı konuşmada İngiltere’de enflasyonun %10’u geçeceğini belirtti. Bailey, dünyada artan gıda sorununun enflasyondaki en büyük etken olacağını söylerken ülkede yükselmeye devam etmesini beklediği enflasyon için de özür diledi.

2021’in son çeyreğinde faiz artışına başlayan İngiltere Merkez Bankası, sıkı para politikasına devam ediyor.

Sterlin cephesinde ise bu hafta başındaki kaybın ardından dün hızlı bir yükseliş yaşandı ve GBP/USD tekrar 1,25 seviyesine çıktı. Fakat paritede Haziran ayında 1,40’lı seviyelerden başlayan düşüş trendi devam ettiği için gelen alımların da sınırlı kalması bekleniyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular