british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 16/10/2021

İngiltere’de “Sağlık Ocaklarına(GP)” yeni düzenleme geliyor

Koronavirüs pandemisinin sağlık sistemi üzerindeki büyük baskıyı daha da arttırmasıyla hastaların sağlık ocakları(GP) doktorlarıyla yüz yüze görüşebilmesi zorlaştı ve bu da tedavilerin aksamasına neden oldu.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, bu duruma son vermek ve doktorların hastalarıyla yüz yüze görüşmesini sağlamak için 9 maddelik yeni bir plan hazırladı.

Buna göre, hastaların yüz yüze tedavilere erişimini arttırmak için aile doktorlarına 250 milyon sterlin ek kaynak yaratılacak.

Daily Mail gazetesinin haberinde, hastalara yüz yüze görüşme talep etme hakkı verileceği ve doktorların yalnızca klinik açıdan geçerli sebepler olması durumunda bu talebi reddedebileceği belirtiliyor.

Sağlık ocakları(GP) verilmesi planlanan 250 milyon sterlin ek para kaynağının, kliniklere daha fazla personel alınması ve hastaların talep ettiği günde randevu alabilmesi için kullanılması bekleniyor.

İngiltere’de “Sağlık Ocaklarına(GP)” yeni düzenleme geliyor

Daily Mail gazetesine göre, buna çalışma saatlerinin uzatılması da dahil edilebilir. Buna rağmen, hastalarla çok fazla online veya telefon üzerinden randevu gerçekleştiren sağlık ocakları(GP), ek olarak sağlanacak paradan alamayacak.

Ayrıca, yeni kurallar doğrultusunda her sağlık ocağının(GP) sağladığı hizmetlere yönelik veriler yayınlanacak. Buna yüz yüze görüşme talep eden hastalara sağlanan erişim seviyesi de dahil olacak. İngiltere’de hükümet kaynakları, yayınlanan verilerin yerel ve ulusal bir performans tablosu oluşturulması açısından faydalı olacağını söylüyor.

Hizmet açısından en kötü performansı sergileyen sağlık ocaklarının(GP) isimlerinin de basında yer alacağı ifade ediliyor. NHS ekiplerinin, hasta erişimini iyileştiremeyen sağlık ocakları(GP) doğrudan müdahale edeceği belirtiliyor. Bunun yanında, randevu almayı kolaylaştırmak için telefon sistemleri de iyileştirilecek.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, hastalar randevu almak için oldukça uzun süre telefonda beklemekten dolayı şikayetçi. Sağlık sistemi üzerindeki baskıyı azaltmak için de eczacıların küçük şikayetleri tedavi etme yetkisinin arttırılması planlanıyor.

Pandemi döneminde uygulamaya giren 2 metrelik sosyal mesafe kuralı nedeniyle kliniklerdeki bekleme salonlarına alınan kişi sayısı da büyük oranda düşmüştü ve bu kuralın sağlık ocaklarında(GP) uygulamadan kaldırılması bekleniyor. BBC’nin haberine göre, ağustos ayında hastaların yalnızca yüzde 58’i doktorlarıyla yüz yüze görüşme gerçekleştirebildi.

Pandemi öncesinde bu oran yüzde 80 olarak görülüyordu. Dokuz maddelik yeni plan kapsamında, GP kliniklerinin hastalara nasıl bir randevu almak istediklerini sorması gerekecek. Hastaların yüz yüze randevu talep etmesi durumunda da doktorların bu talebe saygı duyması beklenecek.

Hastanın Covid olması gibi klinik açıdan geçerli sebepler olması halindeyse yüz yüze randevu talebi reddedilebilecek.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Hangi bölgede yaşarlarsa yaşasınlar, hastaların doktorlarıyla istedikleri şekilde görüşebilmesini sağlamaya kararlıyım. “Yeni planımız, klinik ekiplerine yatırım ve hedef odaklı destek sağlıyor. Bu, yetersiz performanslarla mücadele etmemizi sağlayacak. Personellerin üzerindeki baskı azaltılacak ve böylelikle hastalarla daha fazla vakit geçirebilecekler ve yüz yüze görüşmeler de artacak.”

En Son Eklenenler
Popüler Sorular