british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 10/05/2022

İngiltere’de sıfır kilometre araç satışlarında düşüş bekleniyor

İngiltere Motorlu Araç Üreticileri Ve Bayileri Birliği (SMMT) tarafından yayınlanan verilere göre, artan hayat pahalılığı ve yonga tedariğinde yaşanan sıkıntılara bağlı olarak bu yıl sıfır kilometre araç satış rakamlarının daha önceden yapılan tahminlerin altıda kalacağı öngörüldü.

Yapılan açıklamada, daha önce yıl sonu itibarıyla 1,89 milyon adet olarak öngörülen sıfır kilometre araç satış hedefi 1,72 milyon adede revize edildi.

SMMT Başkanı Mike Hawes, yarı iletken yonga tedarikinde yaşanan sıkıntının küresel boyutta devam ettiğine dikkat çekerek, ayrıca jeopolitik sorunların da otomotiv pazarını hem arz hem de talep yönlü olarak baskı altında tuttuğunu belirtti.

Açıklanan verilere göre, İngiltere’de Nisan ayında sıfır kilometre araç satışları yüzde 16’lık bir düşüşle 119,167 adette kaldı ve elektrikli araçların toplam satış içerisindeki ağırlığı yüzde 28 oldu.

SMMT ayrıca, elektrikli araçlar için hedeflenen yıl sonu satış tahminini de revize ederek 307 bin adetten 289 bin adede çekti.

Mike Hawes, elektrikli araç piyasasının da canlandırılması için hem talebi teşvik edecek hem de şarj istasyonlarının sayısını arttıracak şekilde geniş perspektifli tedbirlerin uygulamaya konulmasının gerekliliğine işaret etti.

Daha önce yayınlanan ekonomik veri raporlarında da İngiltere’de tüketici güveninin Nisan ayında rekor seviyede gerilediği ve vatandaşların hayat pahalılığı nedeniyle satın alma planlarını erteledikleri ortaya konulmuştu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular