british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 08/06/2022

İngiltere’de sıfır kilometre otomobil satışları mayıs ayında yüzde 21 oranında azaldı

Bu veri son otuz yılın ikinci en düşük Mayıs ayı satış rakamı olarak kayıtlara geçerken, gerçekte piyasa talebinin güçlü olduğu fakat tedarik problemleri ve üretimdeki gecikmeler nedeniyle talebin karşılanamadığı bildirildi.

SMMT yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Mayıs ayında toplam 124.394 adet yeni araç satıldığı belirtilirken, elektrikli araç satışlarında %18 oranında bir artış olduğu ve yeni trafiğe çıkan her sekiz araçtan birisinin elektrikli olduğu bildirildi.

İngiltere’de sıfır satılan araç kaydı oranları – Mayıs 2022

SMMT Başkanı Mike Hawes, basına verdiği demeçte, sıfır kilometre araç pazarında Mayıs ayının da sıkıntılarla geçtiğini belirterek, otomotiv sanayisinin halen küresel tedarik sorunları ile boğuşmaya devam ettiğini ve tüm bu olumsuzlukların yanı sıra, elektrikli araç satışlarının ümit vadeden tek unsur olarak öne çıktığını söyledi.

SMMT tarafından geçtiğimiz ay yapılan bir açıklamada, yonga tedarikindeki sorunların devam etmesi ve İngiltere’deki hayat pahalılığı nedeniyle bu yıl sonu itibarıyla yeni otomobil satışlarının daha önce yaptıkları tahminin altında gerçekleşmesini beklediklerini ifade etmişlerdi.

İngiltere’de otomotiv pazarının bu yılın ilk beş ayı itibarıyla toplamda %9 oranında daraldığı ve bunun sonucunda geçen yıla kıyasla satılan otomobil sayısında 62.724 adetlik bir azalmanın gerçekleştiği de verilen bilgiler arasında yer aldı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular