british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 29/01/2023

Vergi kaçırdığı iddia edilen Muhafazakarların Başkanı Nadhim Zahawi görevden alındı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Nadhim Zahawi’ye gönderdiği mektupta, vergi kaçırdığına dair iddialar hakkında bağımsız etik danışmanı tarafından soruşturma yürütüldüğünü ve bakanlıkla ilgili yasaların ciddi şekilde ihlal edildiği sonucuna ulaşıldığını bildirdi.

İktidardaki Muhafazakarların Başkanı Nadhim Zahawi’nin Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde ödenmemiş milyonlarca sterlinlik vergi nedeniyle Gelir ve Gümrük İdaresine ceza ödediği ortaya çıkmıştı.

İngiliz basını Nadhim Zahawi’nin 5 milyon sterlin ceza ödediğini yazmıştı.

Ödemediği vergiyle ilgili hakkında soruşturma başlatılan Nadhim Zahawi’ye bir süredir istifa çağrıları yapılıyordu.

Bazı uzmanlar, eşinin ikametgah adresini bildirmediği, bunun deniz aşırı kazançlarından İngiltere’ye vergi ödemediği anlamına geleceğinin basında yer alması üzerine Başbakan Sunak’ın ödediği vergilerin de inceleme altına alınabileceğini değerlendiriyor.

Nadhim Zahawi, Maliye Bakanlığı görevinden Temmuz 2022’de istifa eden Rishi Sunak’ın yerine geçmişti.

5 Temmuz – 6 Eylül 2022 tarihlerinde Maliye Bakanı olan Nadhim Zahawi, önceki hükümetlerde de birçok bakanlık görevini üstlenmişti.

Neler oldu?

  • Nadhim Zahawi, 2000 yılında YouGov isimli pazar araştırmaları yapan şirketin kurucuları arasında yer aldı. Şirket 2005 yılında halka açıldı.
  • 2010 yılına kadar şirkette CEO görevini üstlendi. Daha sonra genel seçimlerde milletvekili olarak seçildi.
  • 5 Temmuz 2022’de dönemin başbakanı Liz Truss tarafından maliye bakanı olarak atandı. Zahawi, bu dönemde, YouGov hisseleriyle alakalı olarak vergi dairesi ile milyon poundluk vergi uzlaşması içine girdi.
  • 25 Ekim 2022’de yeni başbakan Sunak, Zahawi’yi Muhafazakar Parti Teşkilat Başkanı olarak atadı. Bu dönemde Sunak’ın Zahawi’nin vergi meselelerinden haberdar olup olmadığı belli değil.
  • Geçen Pazartesi günü Zahawi’nin 2022 yılında vergi cezaları ödediğine ilişkin haberler basına yansıdı. Sunak, bu konuda bağımsız bir soruşturma yapılmasını istedi.
  • Bugünse Zahawi, Sunak tarafından bakanlık yasasını çiğnediği gerekçesiyle kovuldu.

Nadhim Zahawi kimdir?

Kürt bir aileden olan Zahawi, 1967’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta doğdu. 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İngiltere’ye göç etti.

King’s College’da Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Zahawi, 2000’de kamuoyu araştırma şirketi YouGov’un kurucuları arasında yer aldı.

2010’dan bu yana milletvekili olan Nadhim Zahawi, Boris Johnson’ın başbakanlığı döneminde Eğitim Bakanı ve Aşı Dağıtımından Sorumlu Sağlık Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Rishi Sunak’ın istifasının ardından 5 Temmuz 2022’de Maliye Bakanı olan Zahawi, Liz Truss’ın başbakanlığı döneminde de kabinede görev aldı; Truss’ın yerine başbakan seçilen Sunak tarafından 25 Ekim’de mevcut görevine atandı ve yeniden kabine üyelerinden biri oldu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular