british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 04/11/2022

İngiltere’de taleplerin azalmasıyla ev fiyatları düşüşe geçti

Birleşik Krallık genelindeki ev fiyatları, bir yılı aşkın süredir ilk kez düşüş gösterdi ve bu ayrıca, Haziran 2020’den beri meydana gelen en büyük aylık düşüş oldu. Eski hükümet tarafından açıklanan mini-bütçe sonrasında piyasalarda oluşan kargaşanın mortgage faizleri üzerindeki etkisinin de hafiflemeye başladığı görüldü.

The Guardian gazetesinde yayınlanan habere göre, birçok banka son günlerde sabit faizli mortgage anlaşmalarını daha düşük seviyelerden ücretlendirmeye başladı. Buna rağmen, anlaşma ücretlerinin hâlâ mini-bütçe öncesinde görülen seviyelerin üzerinde olduğu ifade ediliyor. Hem borçlanma masraflarında hem de enflasyonda görülen artış, aileler üzerindeki hayat pahalılığı baskısını arttırmaya devam ediyor ve bunun, konut piyasasında talepleri düşürmesi bekleniyor.

Ekonomi uzmanları, taleplerde düşüş yalanmasıyla birlikte ev fiyatlarının gelecek aylarda daha da düşeceğini tahmin ediyor. Nationwide tarafından yayınlanan verilere göre, Birleşik Krallık genelindeki ortalama ev fiyatları ekim ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 0,9 oranında düşüş gösterdi ve 268 bin 282 sterline geriledi.

Verilere göre, ortalama ev fiyatları Temmuz 2021’den bu yana ilk kez düştü ve bu aynı zamanda, Haziran 2020’den beri görülen en büyük düşüş oldu. Ortalama ev fiyatlarındaki yıllık artış hızının ise keskin bir şekilde düştüğü ve yüzde 9,5’ten yüzde 7,2’ye gerilediği ortaya çıktı. Nationwide’ın baş ekonomisti Robert Gardner, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Piyasanın, mini-bütçenin yarattığı karmaşadan etkilendiğine şüphe yok.

Bu da piyasadaki faizlerin keskin bir şekilde artmasına neden oldu. Hane halklarının mali durumları, enflasyon nedeniyle halihazırda baskı altında ve buna borçlanma masraflarındaki artış da eklenince, ev alabilmek daha da zorlaştı.” Mortgage faizlerindeki artış, ilk kez ev almak isteyen ortalama gelirli birinin ödeyeceği aylık ücretleri büyük oranda yükseltmiş oldu.

The Guardian’ın haberine göre, 20 depozitoyla ev alacak olan ortalama gelirli birinin, her ay net maaşının yüzde 45’ini mortgage ödemesi için kullanması gerekiyor. Bu hesaplama, piyasadaki mortgage anlaşmalarında görülen yüzde 5,5’lik ortalama faiz oranına göre yapıldı.

Mortgage komisyonculuğu yapan SPF Private Clients firmasının başkanı Mark Harris, eski başbakan Liz Truss’ın istifasından sonra mali piyasalarda görülen hafiflemenin mortgage piyasasına da yansımaya başladığını söyleyerek açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Son birkaç günde bazı sabit faizli mortgage anlaşmalarında daha düşük ücretlendirmeler görüldü. Barclays, HSBC, Santander ve diğerleri, uyguladıkları faizleri düşürüyor.”

Buna rağmen, İngiltere Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizi giderek artıyor ve bu artışlar, değişken faizli mortgage sahibi olanların ödediği aylık ücretlerde artışa neden olabilir.

Sabit faizli mortgage sahibi olan kişilerin ödediği ücretler şimdilik değişmeyecek ama anlaşmadaki mevcut süre dolup anlaşmaların yenilenmesi gerekeceğinde, bu kişiler de daha yüksek faizlerle karşı karşıya kalabilir.

UK Finance tarafından yayınlanan verilere göre, gelecek yıl 1,8 milyon mortgage anlaşmasının süresi doluyor ve bu anlaşmaların yeni şartlarla yenilenmesi gerekecek. Nationwide da hem yüksek enflasyon hem de faizlerdeki artış dikkate alındığında, ev fiyatlarının düşmeye devam etmesini bekliyor.

Bazı ekonomi uzmanları, Birleşik Krallık genelindeki ortalama ev fiyatlarının 2023 yılında yüzde 6 oranında düşebileceğini öngörüyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular