british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 19/10/2021

İngiltere’de “tedarik” sorunlarından dolayı halka açık şirketlerde daha düşük kârlılık olabilir

İngiltere’de halka açık şirketler, danışmanlık şirketi EY-Parthenon tarafından hazırlanan bir rapora göre, yılın üçüncü çeyreği için kâr uyarılarını iki kattan fazla artırdı.

Raporda, şirketler ikinci çeyrekteki 19 uyarının ardından üçüncü çeyrekte 52 kâr uyarısı yaptı.

Çalışmada, şirketlerin yüzde 43’ünün kâr uyarılarına sebep olarak tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan kırılganlıkları, artan enerji maliyetlerini ve işgücü darlığını işaret ettiği vurgulandı.

Gıda, içecek ve hane halkı ürünlerini içeren temel tüketici ürünleri sektörü, altı uyarı ile 2014’ten bu yana üçüncü çeyrek için en fazla uyarı duyurusunda bulunan sektör oldu. Rapora göre, bunlardan biri hariç tümü artan maliyetleri ya da tedarik zinciri sorunlarını işaret etti. Uyarıların yüzde 39’u ise Covid-19’dan kaynaklanan zorlukları sebep olarak gösterdi. Bu oran önceki çeyrekte yüzde 72 seviyesindeydi.

“Kâr uyarıları ortalamanın üzerine sıçradı”

Raporda, pandeminin doğrudan etkisi azalırken, tedarik ve maliyet baskılarındaki artış ve hükümetin ücretsiz izin desteğini kaldırmasının gelecekte zorlukları daha da artıracağı vurgulandı.

EY-Parthenon ortağı Alan Hudson, “Bu toparlanma konusunda apaçık bir şey yok. İngiltere’de kâr uyarıları yaz döneminde düşük seviyelerde kalırken, Eylül ayında, tedarik zinciri ve maliyet baskılarının ekonomi üzerindeki etkisinin güçlenmesi ile birlikte dramatik bir şekilde tekrar ortalama üzeri seviyelere sıçradı” dedi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular