british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 10/04/2021

İngiltere’de ülkeleri risklerine göre derecelendirecek trafik ışığı sistemi nedir?

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps BBC Radio 4’te konuk olduğu programda uluslararası seyahatte ülkelerin risklerine göre derecelendirileceği trafik ışığı sistemi hakkında ayrıntı verdi.

Shapps’ın verdiği bilgiye göre yurtdışına çıkacak yolcular düşük riskli “yeşil” ülkelerden ayrılmadan ve geri dönerken bile testlere girmek zorunda kalacaklar.

Hangi ülke hangi renkte: Mayıs başında netleşecek

Shapps, yurtdışı tatillerin en erken 17 Mayıs’ta yeniden başlayacağını söyledi. Shapps “İlk kez yurtdışı tatiller için rezervasyon yaptırmama tavsiyesinde bulunmadığımı söyleyebilirim. İki veya üç hafta sonra kırmızı, sarı ve yeşil renkli ülkeler belli olacak.” diye konuştu.

Yeşil, Sarı, Kırmızı ne anlama geliyor?

İngiltere, trafik ışığı sistemine göre yabancı destinasyonları şu şekilde derecelendirecek:

  • Yeşil: Yolcuların dönüşte karantinaya almaları gerekmeyecek, ancak kalkış öncesi testin yanı sıra İngiltere’ye döndüklerinde bir PCR testi yaptırmaları gerekiyor
  • Sarı: Yolcuların 10 gün karantinaya alınmasının yanı sıra ayrılış öncesi testi ve iki PCR testi yaptırması gerekecek
  • Kırmızı: Yolcular, İngiltere’ye dönüşlerinde bir karantina otelinde 10 günlük bir konaklama, ayrıca bir kalkış öncesi testi ve iki PCR testi için ödeme yapmak zorunda kalacak.

Shapps, trafik ışığı sisteminde ülkelerin enfeksiyon ve aşı düzeyine, vaka sayılarına, varyantlara göre kategorize edileceğini söyledi.

Bu listenin sürekli olarak gözden geçirileceğini belirten Shapps, ülkelerde iyileşme olduğunda listede yer değişikliklerinin de olabileceğini ifade etti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular