british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 26/01/2023

İngiltere’de üretici enflasyonunda artış yavaşladı

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından Çarşamba günü yayınlanan verilere göre, İngiltere’de girdi maliyetleri Haziran ayındaki yüzde 24’lük zirve seviyesinden sonra, Aralık ayında yıllık bazda yüzde 16,5 artış gösterdi. Bu, Şubat 2022’den bu yana en yavaş artış olarak dikkat çekti.

Aylık bazda, üretici girdi fiyatları Aralık ayında üst üste ikinci kez düştü ve ham petrol maliyetinin düşmesiyle birlikte yüzde 1,1 olarak gerçekleşti.

Fabrikaların yakıt ve hammadde maliyetlerinin neredeyse bir yılın en yavaş hızında artması boru hattı enflasyonist baskılarının hafiflediğine dair bir başka kanıt olarak okundu.

Başta ithal gıda, kimyasallar, parça ve ekipman ve petrol olmak üzere hammadde maliyetlerinde geniş çapta düşüşler yaşandı. Bu durum, pandemiden sonra ortaya çıkan bazı tedarik zinciri darboğazlarının hafiflemeye başladığını gösteriyor.

Veriler, merkez bankasının 1980’lerden bu yana olan en hızlı faiz artırım döngüsünü tamamlamaya yakın olduğu spekülasyonlarını destekleyebilir. Geçen haftaki veriler, tüketici fiyatları enflasyonunun Aralık ayında ikinci ayda da yavaşladığını gösterdi.

Enflasyon çift hanelerde kalmaya devam ederken İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz oranlarını önümüzdeki ayın başlarında art arda 10. kez artırarak yüzde 4’e çıkarması bekleniyor. Öte yandan piyasalar şu anda Mayıs ayına kadar gerçekleşecek yüzde 4,5’lik bir zirveyi fiyatlanıyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular