british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 14/10/2021

İngiltere’de “Whatsapp” üzerinden yeni dolandırıcılık!

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından Whatsapp ile dolandırıcılığa bir yenisi eklendi. Bu yöntem ile anne ve babalar hedef alınıyor.

The Sun gazetesinde yer alan habere göre WhatsApp’tan atılan “Hey anne, benim” diye başlayan mesajda çocuğundan mesaj geldiğini zanneden anneden para talep ediliyor.

Anne şüpheleni̇p kızını arayınca gerçek ortaya çıktı

Numarasını değiştirdiği için farklı bir numaradan yazdığını söyleyen dolandırıcı, kızın annesinden yüklü miktarda para istiyor. Yaşanan olayda, kadın şüphe duyduğu için kızını gerçek numarasından arıyor ve dolandırılmaktan kurtuluyor.

İngiltere’de, “Whatsapp” üzerinden yeni dolandırıcılık!

İ̇skoçya’da bi̇r baba 2 bi̇n sterli̇n’li̇k tuzağa düştü

Buna benzer vakaların yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, İskoçya’da bir babanın da benzeri olayla karşılaştığını belirtti. İskoçya’da yaşanan bir başka olayda ise bir baba kızının yardım çağrısına 2 bin sterlin göndererek karşılık veriyor. Bu örnekte ise babanın imdadına banka yetişiyor. Para transferi şüpheli görüldüğü için bu işlem bloke ediliyor. Baba daha sonra kızına ulaştığında ise dolandırıldığını anlıyor.

WhatsApp üzerinden bir başka tuzak ise giriş kodunun istenmesi oluyor. Hack’lenen numaralardan, “Sana yanlışlıkla WhatsApp giriş kodumu gönderdim, onu bana geri gönderir misin?” şeklinde mesaj atılıyor. Uzmanlar bu tarz mesajlara geri dönüş yapılmaması uyarısı yapıyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular