british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 03/01/2022

İngiltere’de yüz yüze eğitim devam edecek mi?

İngiltere Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, Noel ve yılbaşı tatillerinden sonra Salı günü bütün ortaokul-liselerde öğretimin başlayacağını ama bütün öğrencilere okula başlamaları öncesi test yapılacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta ilan edilen bir başka önlem ise öğrencilerin sınıflarda ders sırasında da maske takması oldu. Geçtiğimiz yılın sonlarında maske kuralı geri getirilmiş ancak öğrencilerin derslikler dışındaki alanlarda maske takması istenmişti.

Geçen yıl sonundaki önlemler kapsamında öğrencilerin okulda haftada iki kez hızlı test olmaları da istenmişti ancak hızlı test tedarikinde sorunlar yaşanmıştı.

Bakan Nadhim Zahawi test sıkıntısının giderileceğini söyledi testlerin haftada iki kez yapılması uyarısını yineledi.

Vaka sayılarının görülmemiş düzeylere çıkmasına rağmen okulların neden tatil edilmediği konusundaki bir soruyu ise Zahawi, “Geçmiş tecrübelerden aldığımız acı ders şu oldu: Çocuklar okula gitmediğinde bunun onların zihin sağlığı ve eğitimleri üzerindeki etkisi çok büyük oluyor. Bu nedenle ben ve başbakan okulların açık kalması konusunda kararlıyız ve bunun için elimizden geleni yapacağız. Çocukların sınıfta arkadaşlarıyla, bir öğretmenle beraber bulunmasının onlar için en iyi şey olduğunu düşünüyoruz” diye yanıtladı.

Virüsle mücadele kapsamında okullara binlerce yeni hava filitreleme cihazı (toplam 8 bin olacak) ve yüzbinlerce karbon diyoksit ölçer gönderileceği de açıklandı.

İskoçya ve Kuzey İrlanda‘daki okullar da açılıyor ve öğrencilerin yine haftada iki kez test olmaları isteniyor. İskoçya’da da öğrencilere maske zorunluluğu var.

Galler bölgesi yönetimi ise yeni dönem öncesinde öğrenci ve öğretmenlerin haftada üç kez test olmasını istedi.

Eğitim Bakanı Zahawi ayrıca personel sıkıntısını gidermek için mesleği bırakan ya da emekli olmuş öğretmenleri geçici görevle çalışmaya davet etti ve 12-15 yaş arası çocukların ilk iki doz aşılarını tamamlamaları çağrısı yaptı. 18 yaş üzeri ise üçüncü doz aşı olmaya çağırılıyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin eğitim sözcüsü Bridget Phillipson ise hükümeti okul çağındaki çocuklara yönelik aşılamada yetersiz kaldığı gerekçesiyle eleştirdi.

12-17 yaş arasındaki yaklaşık 2 milyon öğrencinin tamamen aşısız olduğunu söyleyen Phillipson, hükümetin “virüsün önünü almayı başaramadığını ve çocukları sahipsiz bıraktığını” kaydetti.

Öğrenciler test yapacak, maske takacak

İngiltere’de vaka sayıları, Covid salgınının başlangıcından bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Hükümet ülkede henüz yeni kısıtlamalara gerek görülmediğini açıkladı. Ancak yarın okullar açılırken bütün öğrencilere test yapılacak ve sınıflarda maske takılacak.

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda yönetimleri Noel öncesi, İngiltere’ye kıyasla daha sıkı önlemler aldıklarını açıklamıştı.

Okulların açılışı öncesinde BBC’ye konuşan Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, son Covid verilerinin İngiltere’de yeni kısıtlamalar gerektiğine işaret etmediğini söyledi.

Zahawi buna karşılık yarın okullar açılırken bütün ortaokul ve lise öğrencilerine Covid testi yapılacağını duyurdu.

Tüm öğrenciler test olacak, sınıflarda maske takacaklar

Koronavirüsün çok daha hızlı yayılan Omicron varyantının yavaş yavaş daha ileri yaş gruplarını da etkilemeye başladığını doğrulayan Zahawi, buna karşılık 50 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 90’ının üçüncü doz aşılarını olduğunu kaydetti.

Bakan yine de durumu yakından izlediklerini ve Çarşamba günü bir değerlendirme daha yapacaklarını da ekledi.

Muhalefet hükümeti yeterince hızlı ve sıkı önlemler almadığı gerekçesiyle eleştiriyor.

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin meclis grubunda, önlemlerin sıkılaştırılmasına kuvvetli bir direnç var.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular