british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 19/04/2021

İngiltere’de yüzde 95’lik garantili mortgage uygulaması başlatıldı

Hükümet tarafından uygulanmaya başlanan yeni program kapsamında Lloyds, Santander, Barclays, HSBC ve NatWest gibi bankalar, bu haftadan itibaren müşterilerine yüzde 5 depozitoyla mortgage alma imkanı sunacak.

Değeri 600 bin sterline kadar olan bir ev satın almak isteyen herkes, ilk kez ev alıyor olmak şartıyla bu programdan faydalanabilecek. BBC tarafından yayınlanan habere göre, yeni program kapsamında hükümet, bankalara genellikle kredi miktarının yüzde 15 oranında bir garanti verecek.

Maliye Bakanı Rishi Sunak tarafından gerçekleştirilen Bütçe açıklamasında duyurulan uygulama, bankaları yüzde 95’lik mortgage anlaşmalarını tekrardan piyasaya sürme konusunda cesaretlendirmek için tasarlandı. Bu tür mortgage anlaşmalarının büyük çoğunluğu, Covid pandemisi süresince piyasadan kaldırılmıştı. BBC’nin haberine göre Lloyds, Santander, Barclays, HSBC ve Nat- West, bu haftadan itibaren mortgage anlaşmalarını sunmaya başlıyor ve Virgin Money de gelecek aydan itibaren anlaşmalarını sunacak.

İlk kez ev almak isteyenlerin yüzde 5 depozitoyla mortgage alma fırsatı elde etmesine rağmen, Birleşik Krallık genelindeki ev fiyatları da rekor seviyelere çıktı. Emlak sitesi Rightmove tarafından yayınlanan verilere göre, Birleşik Krallık genelinde bir ev için istenen ortalama fiyatlar nisan ayında yüzde 2,1 oranında artış göstererek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 327 bin 797 sterline çıktı.

Bunun yanında, yüzde 5 depozitoyla alınan mortgage anlaşmalarının masrafları da diğer anlaşmalara göre daha yüksek olabilir. Analiz uzmanları, yüzde 10 depozito biriktirebilenlerin mortgage anlaşmalarını daha ucuza alabileceğini söylüyor. Maliye Bakanı Rishi Sunak, yeni başlatılan uygulama konusunda şu açıklamalarda bulundu:

“Her yeni ev sahibi ve evini taşıyanlar, konut sektöründeki işlere destek oluyor. Buna rağmen, özellikle de ilk kez ev almak isteyenler için yeterli miktarda depozito biriktirmek zor olabiliyor. “Bankalara yüzde 95’lik mortgage anlaşmalarında hükümet garantisi seçeneği verilmesi, çok daha fazla ürünün piyasaya sunulmasına, sektörün desteklenmesine, yeni iş imkanlarına ve insanların ev hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olacak.”

Hükümet garantisi verilecek olmasına rağmen, bankalar ödenebilirlik kontrollerine devam edecek. İşini kaybeden veya pandemiden kötü etkilenenlerin mortgage alması, diğer kişilere kıyasla daha zor olabilir.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular