british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 29/01/2022

İngiltere’deki Ankara Anlaşmalı binlerce kişi bir yılı aşkındır vize uzatma sonucu bekliyor!

İngiltere‘de vize uzatma sonucu bekleyen Ankara Anlaşmalı binlerce kişi, İçişleri Bakanlığı’nın “keyfi” gecikmeleri nedeniyle belirsizlik içinde kaldı.

İngiltere’de yaşayan ve çalışan Ankara Anlaşmalı birçok Türk iş insanı en az bir yıldır vize uzatma sonuçlarını beklemek zorunda kaldıkları için seyahat edemiyor, ev kiralayamıyor, ailelerini göremiyor ve bazı zorluklarla karşılaşıyorlar.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, ECAA vizelerinin işlenmesiyle ilgili konuları “çok yakından takip ettiğini, İngiliz yetkililerin, esasen bürokratik olan bekleyen davaları hızla sonuçlandıracağına inanıyoruz.” dedi.

Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte Ankara Anlaşması başvuruları son bulsada hala ülkede bu statüde bulunan kişiler vize uzatma başvurusu yapabiliyorlar.

İngiltere İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Eylül 2021’den önce 8 bin 251 kişinin ECAA vize uzatma başvurusunda bulunduğu ve halen sonuç beklediği belirtiliyor. Belirtilen rakamlarla kıyaslandığında ise başvuruların sonuçlanmasında önceki yıla göre yüzde 54 ve 2019’a göre yüzde 297 artış görülüyor.

İşçi partisi milletvekili Feryal Clark

Avam Kamarası’nda konuyu gündeme getiren İşçi Partili Milletvekili Feryal Clark yaptığı açıklamada “Her gün email adresime bununla ilgili yüzlerce email geliyor. Ankara Anlaşmalı kişiler kendilerinden istenilen herşeyi yaptılar, dosyalarını hazırladılar, tüm vergi beyannamelerini ödediler, tüm doğru şeyleri yaptılar – ama hala sonuç bekliyorlar.” dedi.

Feryal Clark, “İngiltere İçişleri Bakanlığı, verdiği bazı cevaplarda Ankara Anlaşmalı vize uzatma sonucu bekleyen kişilerin, istemezlerse Türkiye’ye geri dönebileceklerini söylüyor ama bu insanların çoğu yıllardır burada, çocukları burada okul gidiyor, hepsi buraya adapte olmuş durumda, kurulmuş bir düzenleri var ve geri dönüş yapmak istemiyorlar.”

Ayrıca Feryal Clark, “İngiltere İçişleri Bakanlığının, makul bir süre içinde vize uzatma dosyalarını sonuçlandırmadığı kişilere seyahat etmeleri, ev kiralamaları ve işlerini etkin bir şekilde yürütmelerini sağlamak için geçici bir vize vermesi gerektiğini belirtti.

İngiliz Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Ebril, “yüzlerce Ankara Anlaşmalı kişilerin İçişleri Bakanlığı’nın gecikmeleri nedeniyle maddi sıkıntı yaşadıkları için geçen yıl hayır kurumuna gelerek gıda yardımı aldıklarını” söyledi.

Başkan İsrafil Ebril, “Ankara Anlaşmalı bir müzik öğretmeni vize uzatma kararını beklerken iş bulamadığını hiçbir geliri olmadığından dolayıda kirasını ödeyemediği için ailesiyle birlikte kaldıkları evden çıkartıldığını, göçmenlik durumunu kanıtlayamadığı içinde yeni bir yer bulamayarak kendilerine başvurduğunu” söyledi.

Başkan İsrafil Ebril, “Müzik öğretmeni olan kişi 15 aydır bekliyordu. Onlara yardım etmemiz gerekiyordu. Evlerimizde kaldılar ve bazen toplum merkezinde uyudular. Vizesini alana kadar bu şekilde yaşadılar” dedi.

Ankara Anlaşmalı vize uzatma sonucu bekleyen 44 yaşındaki Türk vatandaşı Kerim Beyaz, 2020 yılının başında ECAA vizesiyle İngiltere’ye gelerek, Marks and Spencer’s ve Boots gibi satış noktalarında satılan sanitasyon ürünlerini ithal etme işine başladı.

2020 sonunda vize uzatma başvurusunda bulundu ancak henüz bir karar çıkmadı. İşinin bir parçası olarak seyahat edememesi sebebiyle gelir kaybına uğradığını söyledi.

Ailesini de yanına aldırmayı planlayan ancak Kerim Beyaz’ın yaptığı vize uzatması başvuru sonucunun henüz sonuçlanmaması nedeniyle İngiltere’den Türkiye’ye gidemedi, karısı ve çocuğunu 7 boyunca göremedi.

Kısa süre önce Türkiye’ye dönmeye karar veren Kerim Beyaz, “Depresyondayım. İş toplantılarına katılamadım ve müşterilerimi kaybedeceğimden endişeleniyorum. İşim ve ailemin geleceği üzerindeki bu soru işareti çok stresli” dedi.

ECAA vize uzatma başvurularında gecikme yaşayan yaklaşık 55 müvekkilinin olduğu söyleyen London Solicitors avukatlarından Razem Ahmed, çoğunun bir karar için 9 ila 12 aydan fazla beklediğini söyledi.

Razem Ahmed, “ECAA uzatma başvuruları için kararlara varmada uzun süren ve keyfi gecikmeler olarak tahmin edilebilecek şeyleri haklı çıkaracak veya açıklayacak hiçbir kanıt yok. Başvuru sahipleri için genellikle son derece zararlıdırlar ve İçişleri Bakanlığı’nın karar verme sürecindeki güvenilirliğini ve şeffaflığını ciddi şekilde baltalar ”dedi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü ise, “ECAA’ya yapılan başvuruların basit ve karmaşık olmadığı durumlarda, çoğunluğu yayınlanmış altı aylık hizmet standardımız dahilinde sonuçlandırılır. Başvurular daha karmaşıksa, dikkate alınması daha uzun sürebilir, başvuru sahiplerine bu konuda bilgi verdik ve her başvuruyu mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

*Bu haber BritishTurks editörleri tarafından orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Türkçe çeviri haberin kaynak gösterilmeden kopyalanmaması tavsiye edilir….

Orjinal Kaynak: The Independent

En Son Eklenenler