british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 21/04/2022

İngiltere’deki enerji tedarikçileri, fiyat artışlarına karşı hükümetin harekete geçmesini istedi

Enerji tedarikçisi Iberdrola CEO’su, Keith Anderson parlamentoda konuyla ilgili komite üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, ekim ayına gelindiği yaşanacak fiyat artışlarına dikkat çekerek, hükümetin tüketicileri ve sektörü korumak için gerekli hazırlıkları başlatması çağrısında bulundu.

Anderson, gelir düzeyi düşük kesimi desteklemek için hükümetin özel bir sosyal fon oluşturması önerisinde bulundu.

EDF şirketinin CEO’su Simon Rossi, “Durum daha da kötüye gidiyor, bu yüzden hükümetin yeniden değerlendirme yapmasını bekliyorum.” diyerek beklentisini dile getirdi.
EON Enerji” CEO’su Michael Lewis, tahmin edilen fiyat artışları yüzünden ekim ayına gelindiğinde konut sahiplerinin yüzde 30 ila 40’ının faturaları ödemekte güçlük çekeceği tahmininde bulundu.
Lewis, hükümetin enerji faturalarından aldığı vergiyi düşürmesini, 200 sterlin tutarındaki indirimi artırması ve geri ödeme süresini uzatması tavsiyesinde bulundu.

British Gas’ın sahibi olduğu Centrica şirketinin CEO’su Chris O’Shea ise ekim ayında hükümetin tedbirler almaması halinde durumun daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu.

Elektrik ve gaz fiyatları yüzde 54 arttı

Ülkede enerji sektörünü düzenleyen Ofgem’in son kararlarının ardından nisan ayı başından bu yana konutlarda elektrik ve gaz fiyatları yüzde 54 artış gösterdi. Cornwall Insight isimli şirketin araştırmasına göre, ekim ayında gelecek yeni zamlarla ilave yüzde 30 tutarında artış bekleniyor.

Düşünce kuruluşu The Resolution Vakfı’nın verilerine göre,İngiltere‘de bütçelerinin en az yüzde 10’unu enerji faturalarına harcayan haneler yani, nisan ayındaki son artışın ardından ödemede “büyük sıkıntı yaşadığı” tahmin edilen kişi sayısı ikiye katlanarak 5 milyona yükseldi.

İngiltere’de hükümet, ekim ayından itibaren beş yıl içinde geri ödenmek üzere tüm haneler için elektrik faturalarında 200 sterlinlik bir indirim de dahil olmak üzere şubat ayında bir dizi önlemler paketini yürürlüğe koydu. Hükümete göre açıklanan bu paket şimdiden 22 milyar sterlin değerinde.

Muhalefet: Üreticilere konan vergi artırılsın

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise ocak ayında hükümeti, enerji faturalarını ödemede zorluk çekenlere yardım sağlamak için Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz üreticilerinden olağanüstü vergi alması çağrısında bulunuyor.

Bu arada İngiltere’de rekor fiyatlar, enerji üreticileri için büyük karlar anlamına gelirken, geçen yıl bazı tedarik şirketleri de zor duruma düştü ve bazı küçük şirket batmak zorunda kaldı.

Centrica ise rakiplerinin batmasıyla 2021 yılında karını ikiye katladı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular