X
ads120x600

İngiltere’den Türkiye’ye arabayla gidecekler için Avrupa yollarında son durum

İngiltere'den karayoluyla Türkiyeye gidecek olan gurbetçiler için Avrupa gümrüklerinden son gelişmeler.

Türkiye’ye karayolu yolculuğu da şu anda çok zor ve belirli şartlar altında sadece transit geçişler mümkün. Güzergâh üzerindeki ülkelerde Büyükelçiliklerimizden aldığımız bilgilere göre en son durum.

Fransa

Eurotunnel ve Dover Ferry ile Fransa’ya geçişler devam etmektedir. Fransa, İngiltere üzerinden ülkeye girişlere bazı şartlar kapsamında müsade etmektedir.

Fransaya geçmek için aşağıdaki şartlardan birini sağlamanız gerekmektedir.

  • Fransa Vatandaşlığı
  • Fransa’da çalışıyorsanız
  • Sağlık çalışanıysanız
  • Ticari geçişler

Tatil veya Transit karayolu geçişlere şu anda izin verilmemektedir.

Not: Sosyal Medya kullanıcılarından bazıları günü birlik olarak Fransa’ya gidiş-geliş yaptıklarını ve herhangi bir engelleme ile karşılaşmadıklarını paylaşmışlardır.

Fransa’nın Londra Büyükelçiliğinden yapılan açıklama;

TRAVELLING TO THE UK FROM FRANCE

  1. Travel only when strictly necessary
    From 11 May, the lockdown measures previously in place on French territory will gradually be lifted. However, this does not change anything: travel between France and the UK is permitted only when strictly necessary.
  2. Justify your journey
    If your journey is essential, you are asked to take with you, in addition to your ID, a supporting document indicating your residential address in the UK and the reason for your journey, to be presented when you cross the border.

Peki Fransa haricinde İngiltere’den Avrupaya alternatif geçiş güzergahı var mıdır?

Cevap: Evet, eğer toplam 7 saat sürecek bir vapur yolculuğuna katlanabilirseniz, İngiltere’den Hollandaya geçişler mevcuttur.

İngiltere’nin “Harwich” kentinden Hollanda’nın “Hook of Holland” limanına vapur günlük seferler düzenlenmektedir. Fransa’ya göre dezavantajı vapur geçişinin 7 saat sürmesidir.

Londra’dan 1,5 saat’te “Harwich” ulaşabilirsiniz.

Harwich’den Hollanda’ya geçişlerde Hollanda gümrüğünde pasaport kontrolü yapılmakta olup, İngiliz veya Avrupa Birliği ülkerinden birinin vatandaşıysanız ülkeye sorunsuz kabul ediliyorsunuz.

Bilet ve diğer detayları öğrenmek için buradan bilet satış sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Hollanda-Almanya

Hollanda’dan sonra Almaya’ya geçişlerde Avusturya’ya sınırına kadar herhangi bir kontrol noktası bulunmamaktadır.

Avusturya

Almanya-Avusturya sınırında kontroller var.Ancak geçişlere izin veriliyor.

Gümrük memurları belirli sayı ve aralıklarda araçları kontrol etmektedir. Eğer şanslıysanız bu kontrollere takılmadan direkt geçiş yapabilirsiniz.

Slovenya-Hırvatistan üzeri gidecekler için;

Slovenya

AB vatandaşları ve bu ülkelerde oturum izni bulunanlar, son 14 gün içinde AB dışına seyahat etmemiş olma koşuluyla karantinadan muaf olarak ülkeye giriş yapabiliyor ve transit seyahetlere izin veriliyor.

Hırvatistan

AB ülkelerinde uzun süreli oturumu olan Türk vatandaşlarının transit geçişleri halihazırda mümkün.

Burda belli noktalarda konaklama ve belirlenen güzergahının dışına çıkılmaması gerektiği ni sınırda memurlar tarafından yolcular bilgilendiriliyor.

Yolcuların Hırvatistan güzergahını kullanabilmeleri için internetten bir belge doldurmaları isteniyor.

Buna göre vatandaşlarımızın yola çıkmadan önce entercroatia.mup.hr sitesine girerek Hırvatistan üzeri transit geçişleri ile ilgili belgeyi doldurmaları isteniyor.

Yola çıkacak vatandaşlarımız mutlaka siteye girip gerekli bilgileri vermeleri ve internet üzerinde formu doldurmaları gerekmektedir.

Yola çıkacak vatandaşlarımız kuyrukta beklemek istemeyenler önceden belgeyi doldurmalarınu tavsiye ediyoruz.

Macaristan Üzeri gidecekler için;

Macaristan

Ülkeye girmeden Avusturya’da ki benzinliklerden vignetleriniz almayı unutmayınız.

Gümrükte Türkiye’ye gideceğinizi beyan ettiğiniz takdirde “Transit” vignet yapıştırmanızı istiyorlar.

Şüpheli durumlarda koronavirüs sağlık kontrolünden geçirilebilirsiniz.

Koronavirüs test zorunluluğu yok.

Macaristan’dan çıkana kadar zorunlu durumlar harici ülkede duraklamak yasak.

Sırbistan

Sırbistan girişlerde pasaport ve gümrük kontrolü haricinde herhangi bir kontrol noktası bulunmamaktadır.

Ülkeden geçecek yolcular kendilerinin sorumlulukları altında seyahat edeceklerini her hangi bir olumsuzlukta Sırbistan hükümetinin bundan sorumlu olmayacağını ülkeden yapılacak yolculuğun tamamen kendi sorumlulukları dahilinde olduğu belirtiliyor ve bu şekilde yolculuklara izin veriliyor.

Bulgaristan

Sadece Avrupa’dan Türkiye’ye transit geçişler mümkün. Gümrükte pasaport ve gümrük kontrolünde Türkiye’ye transit gideceğiniz beyan etmeniz gerekiyor. Koronavirüs taşımadığına dair soruları içeren bir taahhütname doldurup imzalamanız gerekiyor.

Kapıkule – Türkiye

Kapıkule girişlerde yüzeysel olarak sağlık kontrolünden geçiriliyorsunuz. Ateş ölçümü ve gerekli görüldüğü takdirde Çovid-19 testi uygulanıyor. Koronavirüs ile ilgili bir form doldurarak 14 gün karantina’da kalacağını beyan ediyorsunuz. Ülkeye şu anda sadece Türk vatandaları kabul edilmektedir.

Çifte vatandaşlığınız varsa girişlerde bir sıkıntı yok. Türk vatandaşlığınız yoksa şu anda vizeli girişlere müsade edilmiyor.

18 yaş altı çocukların Türk vatandaşı olmaması halinde doğum belgelerini mutlaka yanlarını bulundurmaları gerekiyor.

Adım adım İngiltere’den Türkiye’ye karayolu ile gidişleri açıkladık. Bu içeriğe eklemek istediğiniz son güncel bilgilere sahipseniz lütfen bizimle [email protected] e-mail adresinden veya sosyal medya hesaplarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Sürekli takip ederek bu yol güzargahlarımızı güncelleyeceğiz.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470