british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 08/03/2021

İngiltere’den Yurtdışına Çıkışlarda “Seyehat Belgesi” Nasıl Doldurulur?

İngiltere, koronavirüs vaka sayılarının hızlı bir şekilde artmasının ardından yurtdışı seyahatlere ilişkin bir dizi kısıtlama uygulamaya başladı.

Şu anda İngiltere’den yalnızca iş, eğitim ve sağlık gibi belli koşullar altında çıkışlara izin veriliyor. Turistik seyahatler, bu kapsamda değil.

“Seyehat Formuna” Nereden Ulaşacağım?

İngiltere’de 8 Mart Pazartesi günü itibarıyla başlayan uygulama kapsamında, ülkeden çıkmak isteyen herkesin havaalanına gitmeden önce bir form doldurması ve bu formda seyahat nedenini belirtmesi gerekiyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan forma buraya tıklayarak indirebilir veya www.gov.uk sitesinden ulaşabilirsiniz. Pdf olarak indireceğiniz formu seyahatinizden önce doldurarak formun çıktısı alınabilir ya da cep telefonunda sorulması halinde gösterilmek üzere hazır tutulabilir.

Havaalanında rastgele kontroller yapılabileceği ve hem bu formu hem de gerekli belgeleri ibraz etmeyenlere cezai yaptırım uygulanacağı belirtiliyor.

Form’da Hangi Bilgiler İsteniliyor?

Üç sayfalık form, seyahet edeceklerin kişisel bilgilerini doldurmalarını ve ülkeyi neden terk ettiklerini belirten bir kutuyu işaretlemelerini gerekmektedir.

Her Kişi İçin Ayrı Form Doldurulmalıdır?

İndireceğiniz formu yurtdışına seyahat edecek kişiler ayrı ayrı doldurmak zorundadırlar.

Yurtdışına Seyahet Etmek İçin “Zorunlu Haller” Nelerdir?

İngiltere’den yurtdışına seyahat etmek için belirtilen zorunlu haller içinde

 • Diplomatik Seyahatler
 • Eğitim Seyahetleri
 • İş Amaçlı Seyahetler
 • Yurtdışı Gönüllülük Çalışmaları (Örnek Vakıf, Dernek)
 • Düğün ve Benzeri Etkinlikler (Bir belge ile kanıtlanması gerekebilir)
 • Hastalık Durumları (Bir belge ile kanıtlanması gerekebilir)
 • Cenaze (Bir belge ile kanıtlanması gerekebilir)
 • Diğer Makul Sebebler (Yurtdışı Alım-Satım İşleri, İşten Ayrılma, Vatandaşı olduğun ülkeye dönme vb.)

Check-In Esnasında ve Pasaport Kontrolünde İbraz Etmek Zorundasınız

“Seyahat Formu”nu uçağa check-in yaptırdığınız esnada ve pasaport kontrolünde ibraz etmek zorundasınız. Yetkililer sorduğunda formu ibraz edemezseniz yolculuğunuza müsade edilmeyebilir.

Formu Doldurmayanlara Para Cezası

Bakanlık tarafından yapılan bilgilendirmede “Seyahat Formunu” doldurmayan kişiler 200 sterlin’den 6 bin 400 sterline kadar para cezasına çarptırılabilirler.

“Tatil Yapmak” Amaçlı Yurtdışına Seyahatleri

Hayır. İngiltere hükümeti ülkede bulunan herkesin zorunlu olmayan haller dışında ülke dışına seyahet etmesini 17 Mayıs’a kadar yasakladı. Bu yüzden “tatil yapmak” amacıyla yurtdışına çıkamazsınız ve bu formu “tatile çıkıyorum” diye dolduramazsınız.

İskoçya, Galler veya Kuzey İrlanda Seyahatleri

Hayır. Birleşik Krallık ülkelerini oluşturan, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlandayı gidecekseniz “seyehat formu”nu doldurmak zorunda değilsiniz.

Türkiye’ye Döneceğim Formu Nasıl Doldurmalıyım?

Türkiye’ye direkt uçuşlar henüz açılmadı ama aktarmalı uçuşlar devam etmektedir. İstanbul aktarmalı bir bilet aldınız veya başka bir ülkeden Türkiye’ye aktarmalı gitmek için bilet aldınız, formu doldururken gitme sebebiniz eğitim, iş amaçlı, cenaze gibi zorunlu haller dışında gerçekleşecekse “Other permitted reasons” seçeneğini seçerek gitme sebebinizi özel olarak yazmanız gerekmektedir.

Gitme sebebiniz bir ülkeye geri dönmekse İngilizce olarak “I will return in my homeland” veya buna benzer bir sebeb yazabilirsiniz.

Formu Nasıl Dolduracağız?

Toplamda üç sayfadan oluşan formun birinc sayfasında bilgilendirmeler mevcuttur, ikinci ve üçüncü sayfaları doldurmanız gerekmektedir.

 • İkinc Sayfa
  1. İsminiz
  2. Soyisminiz
  3. Doğum Tarihiniz
  4. Milliyetiniz (Çifte Vatandaşsanız Türkiye’yi yazınız)
  5. Ev Adresiniz (Varsa Türkiye ev adresiniz yoksa İngiltere’deki adresiniz yazabilirsiniz)
  6. Pasaport Numarası veya Bilet Referans Numarası
  7. Gideceğiniz Ülke (Son Destinasyon)
 • Üçüncü Sayfa
  1. Seyahat sebebinizi işaretleyiniz
   1. Eğer “Other permitted reasons” seçerseniz, gidiş sebebinizi yazmalısınız.
  2. İmza
  3. İsim Soyisim
  4. Tarih

Formu doldururken yanlış beyanda bulunmayınız. İmzalayacağınız forumda gireceğiniz tüm bilgilerden sorumlu olacağınızı unutmayınız.

[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery interval=”3″ images=”1388,1389″ img_size=””][/vc_column][/vc_row]

En Son Eklenenler
Popüler Sorular