british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 11/01/2023

İngiltere’nin süt ürünleri ihracatı arttı, ithalatı azaldı

Geçen yıla göre yüzde 18 artış gösteren peynir, pozitif büyüme gösteren peynir altı suyu, süt ve krema (sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 6) ile temel ürün kategorilerinde karma performans devam etti.

Ancak diğer kategorilerde düşüşler görüldü; tozlar ve konsantreler yüzde 15; yüzde 10 tereyağı; yayık altı suyu ve yoğurt yüzde 24 oranında düştü.

Bir önceki yıla göre ton başına ortalama fiyat önemli ölçüde arttı.

Fiyat artışları Ocak-Ekim dönemi boyunca, daha sıkı tedarikler ve yüksek üretim maliyetlerinden kaynaklanmıştır ve bu durum 2021’e kıyasla yıl içinde görülen yüksek küresel toptan satış fiyatlarını yansıtmaktadır.

Genel olarak toplam ihracat değerinin yüzde 37 artarak 1,54 milyar sterline yükseldiği anlamına gelmektedir.

Son rakamlar, İngiltere’nin Ocak-Ekim döneminde 1,0 milyon tondan biraz fazla süt ürünü ithal ettiğini göstermektedir.

Bu miktar bazında yüzde 3 artış anlamına geliyorken, değer bazında ithalat değeri, yüksek emtia fiyatlarının etkisiyle Ocak-Ekim 2021’de yüzde 26 artışla toplam 2,48 milyar sterlin oldu.

Hacimlerdeki bu azalma içinde, yıldan bugüne süt ve krema ithalatı yüzde 5, yoğurt ve yayık altı suyu ithalatı ise yüzde 16 oranında azaldı.

İrlanda, toplamda 370 bin 800 ton (yüzde 37) ithalatla İngiltere’nin en büyük süt ürünleri tedarikçisi olmaya devam etmektedir.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular