british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 24/10/2022

İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak

İngiltere’de, eski maliye bakanı Rishi Sunak, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni lideri seçildi.

Diğer başbakan adayı Penny Mordaunt, partinin 357 milletvekilinden en az 100’ünün desteğini alamadığı için yarıştan çekildi.

Rishi Sunak bunun üzerine milletvekilleri ve parti üyeleri arasında oylama yapılmadan seçimi kazandı.

42 yaşındaki Rishi Sunak, İngiltere’nin modern tarihindeki en genç başbakan olacak.

Kral 3. Charles‘ın en kısa sürede hükümeti kurma görevini Rishi Sunak’a vermesi bekleniyor.

Yarın resmen başbakanlık görevini devralması beklenen Rishi Sunak Muhafazakar Partili milletvekillerine bir konuşma yaptı.

Muhafazakar Milletvekili Simon Hoare, Rishi Sunak’ın bunun zorlu bir dönem olacağını ve kolay yanıtlar olmadığını söylediğini aktardı.

Hoare “Kesinlikle bir genel seçim olmayacağını, muhalefet partilerinin de neden seçim istediğini anlayabildiğini söyledi “dedi.

Rishi Sunak daha sonra partisinin genel merkezinde kısa bir konuşma yaptı. Rishi Sunak “Size doğruluk ve alçakgönüllükle hizmet etmeyi vaad ediyorum” derken, İngiliz halkı için gece gündüz çalışma sözü verdi.

Rishi Sunak İngiltere’nin büyük bir ülke olduğunu, ancak büyük ekonomik zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu vurguladı. Rishi Sunak ayrıca başbakanlık görevine layık görülmesinin hayatının en büyük onuru olduğunu ifade etti.

Rishi Sunak konuşmasında selefi Liz Truss’a da teşekkür etti.

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün akşam liderlik yarışına katılmayacağını açıklamıştı.

Johnson, yarışa katılmak için yeterli desteğe sahip olduğunu ancak adaylığının doğru olmadığı sonucuna vardığını söylemiş ve Muhafazakar Parti’nin 102 milletvekilinin kendisini desteklediğini iddia etmişti.

Ancak bugüne kadar Johnson’a kamuoyu önünde destek açıklayan milletvekillerinin sayısı 58’di.

İngiltere’de muhalefet partileri ise bir an önce erken seçime gidilmesi çağrısı yapıyor.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Angela Rayner, Rishi Sunak’ın başbakan olduğunda ne yapacağı konusunda “tek kelime söylemeden” göreve seçildiğini söyledi.

Partisinin genel seçim çağrısını tekrarlayan Rayner, Rishi Sunak’ın Muhafazakar Partili milletvekillerine kapalı kapılar ardında konuşma yaparak “daha şimdiden partisini ülkenin önüne geçirdiğini” savundu.

Bundan sonra ne olacak?

  • Başbakan Liz Truss Kral Charles’a istifasını sunacak
  • Sunak Kral tarafından yeni bir hükümet kurması için davet edilecek. Bunun ne zaman olacağı bilinmiyor, ancak Buckingham Sarayı’nda gerçekleşecek.
  • Sunak Kral Charles’ın hükümet kurmak için çağırdığı ilk Başbakan olacak. Annesi Kraliçe Elizabeth tahtta 15 başbakan görmüştü.
  • Boris Johson’ın yaptığı gibi Truss da, görevi bırakmadan önce Başbakanlık binasının önünde Rishi Sunak ile birlikte kısa bir konuşma yapabilir.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular