british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 04/09/2021

İngiltere’ye vize başvurusunda bulunan Türk vatandaşları sayısında bir yılda üç kattan fazla artış yaşandı

İngiltere İçişleri Bakanlığı verilerine göre “Ankara Anlaşması” ile kendi işlerini kurarak Birleşik Krallık’ta çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının sayısı bir yılda üç kattan fazla arttı.

Ankara Anlaşması kapsamında Mart 2020’ye kadar toplamda 9 bin Türk vatandaşı vizeye başvururken bu sayı Brexit’in kesinleşmesiyle hızlı bir artış gösterdi ve 37 binden fazla kişi vize başvurusunda bulundu.

İngiltere’ye çalışma vizesi başvurusunda bulunan ülkeler arasında birinci sırada olan Hindistan’ın ardından, Türkiye en çok başvuru yapan ülkeler arasında ikinci sırada yer alarak dikkatleri çekti. Türkiye’yi 15 bin başvuru ile Ukrayna, 11 bin başvuru ile Filipinler ve 9 bin başvuru ile Amerika Birleşik Devletleri takip etti.

Ankara Anlaşmasının bitmesi başvuruları arttırdı

Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla sona erecek olan Ankara Anlaşması (ECAA) vize türünün şartlarının daha kolay olmasından dolayı yararlanmak isteyen binlerce Türk vatandaşı başvurda yoğun talep oluşturdu ve Brexit direkt başvuru artışlarını tetikledi.

2020 yılının son çeyreğinde rekor başvuru

Brexit’in gerçekleşmesine son 3 ay kala Türk vatandaşları tarafından yapılan başvuru sayısı 20 bin oldu ve bu istatistik tüm zamanların rekor başvuru sayısı olarak kayıtlara geçti.

Ankara Antlaşması ilk ve uzatma başvurular

Pandemi nedeniyle ilk başvuru ve uzatma başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarının bir kısmı minimum 6 aydır dosyalarının sonuçlanmasını beklemektedir. Bazı dosyalar henüz sonuçlanmazken bazı dosya sahiplerine de cevaplar 3 ile 6 ay arasında gelmektedir.

Aylardır bekleyip henüz sonuç alamayan başvuru sahipleri seslerini duyurmak için sosyal medya gruplarında organize olmakta ve kendi aralarında sürekli bilgi paylaşımında bulunmaktadırlar.

İngiltere’de “yeni vize türleri” nelerdir?

ECAA Ankara Antlaşması vizesi İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması ile sona erdi. Türk vatandaşları tarafından yoğun ilgi gören ve yerleşmek için tercih edilen ülkelerin başında gelen İngiltere’de oturum sahibi olmak için hala pek çok seçenek mevcut.

1) Yatırımcı Vizeleri

Sole Representative Visa (Temsilci Vizesi)

Kendi işletmenizin sahibiyseniz ve İngiltere’de şube açma niyetiniz var ise bu vize türü ile mümkün. Temsilci Vizesi ile şirketinizdeki üst düzey bir çalışanınızı şirketinizin temsilcisi olarak atayarak İngiltere’de şube açması için başvuru yapabilirsiniz.

Start-up ve Innovator Yenilikçi Vizeleri

İngiltere’de iş kurmak isteyen ancak yüklü miktarda yatırımı olmayan başvurucular için getirilen Start-up vize türünde belirli sermaye koyma şartı bulunmamaktadır. Ancak sektöre bir yenilik-bir buluş getirilmesi şartı aranmaktadır. Bu nedenle kişinin iş planı, Home Office tarafından belirlenmiş yetkili ofisler tarafından incelenmektedir. Yetkili ofis, bu iş planı ile başvurucunun sektöre bir yenilik, yaratıcı bir buluş getireceğine kanaat getirir ise kişiye 2 yıllık vize verilir. Bu 2 yıl sonunda vize uzatılmaz.

2) İşçi Vizesi

İngiltere, puanlı göç sistemine geçerek, İngiltere’den iş teklifi almış kişiler için başvuru şartlarını kolaylaştırmış oldu. Buna göre, size sponsor olacak ve Home Office tarafından sponsorluk lisansı almış işvereniniz hazır ise, işçi olarak İngiltere’ye gelip bu işyerinde çalışmanız mümkün. Önceden yalnızca Tier2 ve benzeri vize türleri için sınırlı olarak uygulanan bu yöntem, şartları hafifleştirilerek bir göçmenlik sistemi haline getirildi. İngiltere’de kurulu şirketlerin sponsorluk lisansı alma imkanı kolaylaştırıldı.

3) Yetenek Vizesi

Dünya çapında ün salmış bir yeteneğiniz var, alanınızda bir üne sahip iseniz bu vize türü tam size göre. Sanattan bilime pek çok alanı kapsayan bu vize türünde, Home Office tarafından belirlenmiş yetkili ofis başvurunuzu incelemekte ve sizin bu vize başvurusu için yeterli yeteneğe sahip olup olmadığınıza karar vermekte. Eğer ki onay alabilirseniz, yetenek vizesi ile çalışma izni alabilir ve 3 yıl sonunda süresiz oturuma başvurma hakkı elde edebilirsiniz.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular