british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 09/10/2021

İngiltere’de “Council Tax” belediye vergilerinde artışlar olabilir

Düşünce kuruluşu Institute for Fiscal Studies (IFS), bu artışların belediyeler tarafından sunulan yerel servisleri devam ettirmek ve sosyal bakım reformları için gerekli olacağını açıkladı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, ülke genelindeki yerel belediyeler, ciddi fon baskılarıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve bu yüzden yeni gelir kaynakları bulmaları gerekiyor.

Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, kriz başlangıcından bu yana belediyelere 12 milyar sterlin fon sağlanmış durumda. IFS tarafından yapılan açıklamalara göre, belediyelerin hizmetlerini pandemi öncesi seviyelerde sürdürebilmesi için, hükümetin mevcut harcama planları kapsamında “council tax” ücretlerinin yılda en az yüzde 3,6 oranında artması gerekecek.

Bu da ücretlerin 2024-25 yıllarına kadar her yıl 160 sterlin artması anlamına geliyor.

Buna rağmen, ekstra masraf baskıları da dikkate alındığında, artışların rahatlıkla yıllık yüzde 5 seviyesine, yani 2024-25’e kadar yılda 220 sterline çıkabileceği belirtiliyor.

IFS araştırma ekonomisti Kate Ogden, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Hükümet, son 18 ayda belediyelere destek olmak adına milyarlarca sterlinlik ekstra fon ayırdı.

“Gelecek birkaç yılda da hizmetlerde kesinti olmaması adına belediyeler için milyarlarca sterlin daha fazla fon bulunması gerekecek. Hem de ‘council tax’ ücretleri yılda yüzde 4 veya daha fazla artsa bile.”

Hükümet adına konuşan sözcünün konuyla ilgili açıklamalarıysa şu şekilde: “Hükümet, pandeminin başlangıcından bu yana belediyelere doğrudan 12 milyar sterlin fon ayırdı. Bunun 6 milyarını kendi uygun gördükleri şekilde harcama yetkisine sahipler. Yerel sorunları çözüme ulaştırmayı en iyi belediyeler başarabilir. Bunun yanında, sosyal bakım krizini düzeltmek için de tarihi önlemler aldık.”

En Son Eklenenler
Popüler Sorular