british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 18/07/2021

İrlanda, Türkiye’yi zorunlu otel karantinası uygulaması olan ülkeler listesinden çıkardı

İrlanda‘nın zorunlu otel karantinası uyguladığı ülkeler listesinde bulunan Türkiye, 19 Temmuz’dan itibaren listeden çıkartıldı. İrlanda‘nın resmi makamlarınca alınan karar kamuoyuna resmi siteden duyuruldu.

İrlanda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklama

Türkiye’den İrlanda’ya seyahatler: Türkiye dün akşamdan itibaren İrlanda’nın zorunlu otel karantinası uygulaması olan ülkeler listesinden kaldırılmıştır.

19 Temmuz tarihinden itibaren, (Avrupa İlaç Ajansının onayladığı aşılardan biriyle) tamamen aşılanmış kişiler, Türkiye’den İrlanda’ya seyahatlerinde, negatif PCR test sonucu ibraz etmek ya da ev karantinasına tabi olmak zorunda kalmayacaktır.

Avrupa İlaç Ajansının onayladığı aşılardan biriyle aşılanmamış olan kişiler ise:

  • Seyahatlerinden 72 saat önce alınmış negatif PCR ibraz etmeli
  • 14 günlük ev karantinasına girmek durumundadır. Bu süre, 5.gün alınacak negatif PCR test sonucuyla kısaltılabilir.

Avrupa İlaç Ajansının onayladığı aşılardan biriyle aşılanmamış ve 180 gün içerisinde Covid-19 hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş olan kişiler bunu belgelemeleri halinde negatif PCR testi ibraz etmek ya da ev karantinasına girmek durumunda kalmayacaktır.

Tüm yolcuların, İrlanda’ya seyahatlerinde “Yolcu Bilgilendirme Formu ”nu online olarak doldurmaları gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen hususların değişebileceği göz önüne alınarak, seyahatinizden önce gov.ie web sayfasını kontrol etmeniz önerilmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.

Türkiye’den Birleşik Krallığa gitmek isteyenler “İrlanda” üzerinden gidebilirler mi?

İrlanda makamlarınca uygulanan yeni karar ile eğer “Avrupa İlaç Ajansının onayladığı aşılardan biriyle, iki doz Covid-19 aşınızı olmuşlarsa” PCR testi ve karantina gerektirmeden İrlanda’ya geçiş yapabilirler. İrlanda’da 10 gün konaklamak şartıyla 11. günden itibaren Birleşik Krallığa havayolu veya karayolu ile geçiş yapabileceklerdir.

Birleşik Krallık ülkeye girişten önceki son 10 gününü Türkiye’de bulunduran kişilere “1750 sterlin değerindeki 10 günlük zorunlu otel karantinası” uygulaması yaptığı için İrlanda’ya girdikten sonra 10 gün konaklamanız gerekecektir.

İrlanda’ya “İngiltere’de süresiz oturum sahipleri veya veya İngiltere vizesi sahipleri” girebilir mi?

Birleşik Krallık vatandaşı değilseniz ve geçerli bir İrlanda vizeniz yok ise maalesef “İngiltere süresiz oturum kartı veya İngiltere vizesi” ile İrlanda’ya giriş yapamazsınız. Daha önceden “İngiltere’de süresiz oturum sahibi kartı” olanlar İrlanda’ya girişlerine müsaade edilmekteydi ama Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılması ve Covid-19 sebebiyle bu ayrıcalık kaldırılmış oldu.

Birleşik Krallık “Türkiye’yi kırmızı listeden” çıkartmadı

İngiltere, 14 Temmuz’da yapılan güncellemeye göre, gelişlerde 10 gün otelde karantina zorunluluğu uygulanan “kırmızı liste “den Türkiye’yi yine çıkarmadı. 12 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede olan Türkiye, 3 haftada bir yapılan güncellemelerde daha önce iki kez daha kırmızı listede tutulmuştu. Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine otelde karantinada kalmaları gerekiyor.

Bir sonraki güncelleme ne zaman?

Seyahat kısıtlamalarında bulunan ülkeler listesinin bir sonraki güncelleme tarihinin 5 Ağustos’ta tekrardan İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps tarafından yapılması bekleniyor.

“İmza Kampanyası” başlatıldı

Türkiye’nin “Kırmızı Liste’den” çıkartılması için başlatılan imza kampanyasına destek vererek konunun İngiltere Parlamentosu’na taşınmasına ve tartışılmasına destek olabilirsiniz.

İmza kampanyasına destek vermek için resmi parlamento sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

En Son Eklenenler
Popüler Sorular