X
ads120x600

Kaygılarımızdan Nasıl Kurtuluruz?

Dünyayı etkisi altına almış olan koranavirüsü salgını nedeniyle yaşadığımız stresli günlerde ruh halimizde iniş çıkışlar yaşamamız, korku ya da kaygı gibi duygu durumları içine girmemiz gayet doğal. Ancak, artan kaygı yada panik duyguları ile başa çıkmak ve işlevsel yollar geliştirmek ruh sağlığımızı korumak için oldukça önemli. Peki. sağlıklı kalabilmek için kaygılarımızla nasıl başa çıkabilir, yoğunluğunu nasıl azaltabiliriz?

Dünyayı etkisi altına almış olan koranavirüsü salgını nedeniyle yaşadığımız stresli günlerde ruh halimizde iniş çıkışlar yaşamamız, korku ya da kaygı gibi duygu durumları içine girmemiz gayet doğal. Ancak, artan kaygı yada panik duyguları ile başa çıkmak ve işlevsel yollar geliştirmek ruh sağlığımızı korumak için oldukça önemli. Peki. sağlıklı kalabilmek için kaygılarımızla nasıl başa çıkabilir, yoğunluğunu nasıl azaltabiliriz?

Kaygılarımız'dan Nasıl Kurtuluruz?

Öncelikle yaşadığımız duygularla yüzleşmek gerekiyor. Stresli durumlar, kimi zaman bizi olaylar karşısında donma ve tepki verememe ya da aşırı kontrolcülük ve panik noktasına çekebilir. Bu iki noktadan da uzaklaşabilmek için, duygularımızın varlığını kabul edip, bu konuda yanlız olmadığımızı ve dünyanın farklı yerlerinde birçok kişinin bizimle aynı duyguları paylaştığını bilmek fayda sağlayabilir. Ancak bu kabullenişle birlikte olabildiğince rasyonel tarafımızı yanımıza alıp, olaylara orta bir noktadan bakmaya çalışmak, ruh ve beden bütünlüğümüzü koruyacak fiziksel aktiveteler, meditasyon ve nefes egzersizlerine alan açmak, duygu ve düşüncelerimizi faydalı ve işe yarar kanallara yönlendirmeye çalışmak yarar sağlayacaktır.

Peki bunları nasıl uygulamaya geçirebiliriz? Kaygılarımızla başa çıkabilmek için bir takım pratik bilgi ve uygulama yöntemleri neler olabilir?  Bir kaç madde ile bu sorulara yanıt vereceğim:

Doğru bilgilere ulaşmaya çalışın

Bu süreçte kaygılarımızın artmasına neden olan durumlardan biri, doğru olmayan ve spekülatif haberler yani bilgi kirliliği. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü ya da uzman doktorlar gibi güvenilir kaynaklardan bilgi almaya çalışın.

Duygularınız ile yüzleşin

Dünya genelinde olağanüstü günlerden geçiyoruz. Korku, endişe ve üzüntü duyguları yaşamanız çok normal. Dünyanın farklı yerlerinde pek çok kişi şuanda sizinle aynı duyguları paylaşıyor. Korkabilir ve kaygılanabilirsiniz. Duygularınıza izin verin.

Akışta kalın

Bazı zamanlarda kendinizi sıkışmış, çaresiz ya da gergin hissederseniz kendinize zaman ayırıp duygularınızın akmasına izin verin. Bu akıştan sonra düşüncelerinize geri dönüp bu duyguları olumlu yönde kullanabileceğiniz alanları araştırmaya yönelebilirsiniz.  Duygularınızı çevrenizde bunları hisseden kişileri anlamak ve destek olmak üzere kullanabilir misiniz? Anlamak ve anlaşılmanın etkisi bile bugünlerde hepimiz için oldukça büyük.

Keşfedin

Keşfedin

Gelecekle ilgili endişeleriniz yoğunlaşırsa şimdiki anı keşfedin. Düşünceler sadece düşünceleriniz, gerçekler değil. Şu anda herşey yolunda. Etrafınıza bakın ne gördüğünüzü, ne duyduğunuzu, neye dokunabileceginizi ve etrafınızdaki kokuları fark edin. Şimdiki anın duyumlarına odaklanın.

Fiziksel egzersiz, meditasyon ve nefes egzersizleri yapın

Kaygıyı azaltmanın yollarından biri de düzenli yaptığımız egzersizlerdir. Nefes egzersizlerinde diyaframdan nefes alabilmek için dik oturduğunuz bir pozisyonda bir elinizi göğsünüzün üstüne diğer elinizi göğüs altı- karnınızın üstüne gelecek şekilde yerleştirin. Nefes alıp verirken göğüs altındaki elin şişip indiğinden emin olun. Böylece diyafram nefesi almış olmak, düzenli yapıldığında iyi hissetmeniz için fayda sağlayacaktır.

Adaptasyon gücünüze güvenin

Adaptasyon gücünüze güvenin

Hayatta sağ kalmayı başarmış nesilin çocukları olarak en güçlü yönlerimizden birisi adaptasyon becerimiz. Özellikle göçmen bir yaşamı seçmiş olan bizlerin adaptasyon becerileri oldukça yüksek. Birçok yeniliğe ve değişime hızlıca adapte olmayı öğrendik ya da daha da geliştirdik. Günden güne değişen bu kaotik durumla başa çıkmak için adaptasyon beceriniz size yol gösterici olacaktır, bu konuda ki gücünüze güvenin.

Rasyonel kalmaya çalışın

Rasyonel kalmaya çalışın

Olaylara gerçekçi bakan tarafımızı yanımıza alıp bulunduğumuz durumu değerlendirmeye çalışmak oldukça önemli. Yaşanılan durumu inkar etmek ya da herşeyi kontrol etmeye çalışma noktasına kaymış olabiliriz  ya da tam tersi, kendimizi seçeneksiz hissettigimiz, kaygı yoğunluğu ile hiçbir şey yapamayacak hale geldiğimiz donma noktasında kendimizi bulabiliriz. Bu iki uçtan, yani kontrolcü ya da kendimizi kurban olarak hissettigimiz rolden sıyrılmaya çalışıp daha rasyonel ve orta bir noktadan bakmaya çabalayın. “Elimdeki bilgiler neler? Bunlarla şuan ne yapabilirim? Kullandığım yöntemler gerçekten işe yarar yöntemler mi?” soruları yardımcı olabilir.

Sosyalleşme ve Dayanışmaya yer verin

Sosyal izolasyona rağmen sevdiğiniz kişilerle iletişimde olmaya devam edin. Sevgi, anlayış, şükran ve dayanışmayı hissetmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Kendize alan açın

Kendize alan açın

Duygu ve düşüncelerinizin yükünü hafifletmek için yazmayı deneyin. Yaşadıklarınızı ve duygularınızı gelişi güzel yazabilir  ya da gelecekteki kendinize ve sevdiklerinize mektuplar yazarak anlatabilirsiniz. Yazıya dökmek, karmaşık olan duygu ve düşüncelerin çerçevelenmesini ve aktarımını sağlar. Böylelikle, yeni ve pozitif olanlar için zihninize alan açmış olur.

Odağınızı Kaydırın

Seçeneksiz ya da sıkışmış hissettiğimiz zamanlarda odağımızı ve enerjimizi ‘Bugün ne yapıyorum? Elimdekilerle neler yapabilirim? Kendime ve çevreme yardımcı olabilmek için ne yapabilirim?’ noktasına kaydırabilmek kendimiz ve çevremiz için faydalı olacaktır.

Geçmiş tecrübelerinizden yararlanın

Daha önce yaşamış olduğunuz sıkıntı ve zorlukları düşünün. Üstesinden nasıl gelmistiniz? Ne gibi baş etme yöntemleri kullanmıştınız? Kendi gücünüze dair farkındalığınızı arttırın.

Fırsatları farkedin

Geleceğe kaygıyla yaklaşmak yerine, fırsatlara odaklanmaya çalışmak, hayatı ve nasıl yaşadığımızı sorgulamak iyi gelebilir. “Bütün bunlar geçtikten sonra, bu süreçten nelerle çıkmış olacağım? Hangi taraflarımı güçlendirmiş olarak çıkabilirim? Normal hayata döndükten sonra neler yapmayı hayal ediyorum? Yaşadığım ‘normal’ hayat, hayallerimi ve yaşama amacımı ne kadar yansıtıyordu? Herşey bittikten sonra, hayatıma dair değiştirebileceğim şeyler olabilir mi?” soruları yardımcı olabilir.

Yardım alın

Günlük hayatınızı olumsuz etkilediğini ve başa çıkmakta zorlandığınızı düşündüğünüz bir kaygı durumu veya depresif bir ruh hali yaşıyorsanız bir ruh sağlığı uzmanından yardım almayı ihmal etmeyin.

Sizlerde sorularınızı aşağı yorum yaparak sorabilir veya e-mail ile benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu süreçten en kısa sürede ve en sağlıklı şekilde, bireysel ve toplumsal olumlu değişim ve kazanımlarla çıkmak ümidi ile, sağlıklı günler diliyorum.

Uzman Psikolog Duygu Rotsinger
ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
3 1 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

3 1 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470