british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 02/02/2023

Kent bölgesinde “9 yıldır kapalı olan Manston Havaalanı” yolcu uçuşlarına açılması bekleniyor!

Ekonomik sebeplerden dolayı 2014 yılında kapatılan havaalanı, tamamen yenilendikten sonra 2026 yılının başlarından itibaren uçuşlara açılması bekleniyor.

İlk kez 1916 yılında 1. Dünya Savaşı ve ardından 2. Dünya Savaşı sırasında askeri uçuşlar için kullanılan ve 1999 yılına kadar da askeri havaalanı olarak hizmet vermiş olan Manston, Royal Airforce(RAF)’un bölgeden ayrılmasının ardından 2000’li yılların ortasında yakın ülkeler ve şehirler için sivil yolcu uçuşlarına açılmıştı.

2014 yılına kadar sivil yolcu uçuşlarına açık olan havaalanı, yeterli yatırımların yapılmaması ve yolcu kapasitesini artıramaması sebebiyle işletmeci firma tarafından zarar ettiği gerekçesiyle uçuşlara kapatılarak kendi haline terk edilmişti.

9 yıl boyunca kapalı kalan havaalanı en son Sam Mendes filmi ve gişe rekorları kıran Empire of Lights filmleri için film stüdyosu olarak kullanılmıştı.

Ayrıca Fransa’ya geçişlerde kullanılan Dover limanında yapılan grevler nedeniylede tır trafiğini azaltmak için havaalanının pistleri bir süre tır parkı olarakta kullanılmaktaydı.

RiverOak Strategic Partners (RSP) firması tarafından satın alınan Manston havaalanı tekrardan kargo ve sivil uçuşlara açılacak.

Yeni işletmeci firma tarafından yeniden açılması planlanan havaalanı için devasa bir proje hazırlandığı, terminal, pist, otoparklar ve çevre yolların bağlantısı dahil 500 milyon sterlin yatırım yapılacağı belirtiliyor.

Yerel basındaki bilgilere göre Manston Havaalanı, 2026 yılının ilk çeyreğinde kargo uçuşlarına, 2028 yılına kadar da sivil yolcu uçuşlarına başlaması bekleniyor.

Manston’un açılmasıyla birlikte yaklaşık Kent bölgesinde yaşayan 1 milyon kişinin havaalanını kullanması tahmin ediliyor.

Manston Havaalanı hizmete girdikten sonra Ryanair, easyJet, Wizz Air, KLM gibi firmaların havaalanında hizmet vermesi görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor.

Manston Havaalanı’nın sivil uçuşlara açılmasının ardından Kent bölgesindeki yaşayan yoğun Türk nüfusundan dolayı Pegasus, AnadoluJet ve SunExpress gibi Türkiye’ye uçuş yapan firmalarda gelebilecek yoğun talepler doğrultusunda havaalanına seferler koyabilir.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BRITISHTURKS (@britishturks)

En Son Eklenenler
Popüler Sorular