british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 17/04/2021

Kozmetik ürünlerinde hayvanların “denek” olarak kullanılmalarına dur de!

Ralph isimli bir tavşanın gündelik hayatının anlatıldığı kısa filmde tavşanın işe gitmesi ve bir laboratuarda denek olarak çalıştığı görülüyor. Film, güzellik için hayvanların acı çekmemesi ve ölmemeleri için önemli bir söz söyleyerek sona eriyor.

Kaderini kabullenen Ralph deney hayvanı oluşunu kara mizah kullanarak adeta bir meslekmiş gibi anlatıyor. Gözündeki, kulağındaki ve sırtındaki hasardan sıradan bir durummuş gibi bahsediyor.

Animasyonda Ralph, insanın üstün varlık olduğunu ve onlar için bunu yaptığını, çektiği acıların önemli olmadığını söyleyerek hayvan deneylerinin arka planındaki çarpık düşünce yapısına ışık tutuyor.

Hiçbir hayvan güzellik uğruna acı çekmemeli ve yaşamlarını yitirmemelidir.

  • Spencer Susser tarafından yazılan ve yönetilen Stop-Motion kısa film “Save Ralph”; kozmetik sektöründe yer alan pek çok markanın, hayvanlar üzerinde yaptığı testlere ve bu testlerin acımasızlığına dikkat çekiyor.
  • Taika Waititi, Olivia Munn, Ricky Gervais, Zac Efron Gibi isimler Save Ralph adlı animasyon türündeki kısa filmin seslendirme kadrosunda yer alıyor.
  • Humane Society International‘ın hayvanlar üzerinde yapılan deneyleri durdurma amacıyla başlattığı kampanya #SaveRalph hastagi ile büyük bir ilgi topladı ve toplamaya devam ediyor.

Tavşan “Ralp’in” Hikayesi

Humane Society International’ın “Save Ralph” kapsamında başlattığı kampanyaya ulaşmak için:
https://action.hsi.org/page/25047/petition/1?locale=en-US

Tavşan Ralph gibi denek hayvanlarını nasıl kurtarabilirsiniz

Hergün onlarca reklamı yapılan ünlü kozmetik markaların ürünlerini almayarak ve protesto ederek bu katliama son verebilirsiniz!

Ancak ne yazık ki pek çok marka hala deneylerinde hayvanları kullanmaya ve onlara acı çektirmeye devam ettiriyor. Bunun sebebini de açıklayalım; pek çok markanın hayvan deneylerine devam etmesinin sebebi Çin pazarı. Çin, global markalar için çok büyük bir pazar ve bir markanın Çin’e girebilmesi için hayvan deneyi yapması şart koşuluyor. Çin’in bu anlamsız ve katı politikası yüzünden pek çok marka hayvan deneyinden vazgeçemiyor.

Cruelty-free ibareli ürünleri alabilirsiniz

Pek çok ilaç, temizlik ve kozmetik firması ürünlerini piyasaya sürmeden önce veya raftayken yaptıkları çalışmalarda hayvanları denek olarak kullanıyor. Bazı firmalar bu deneyleri yaparken hayvanlar üzerinde test etmiyor ve bu ürünlerin üstüne “cruelty-free” ibaresi ekliyor. Bu ibare veya tavşan resmi bulunan ürünler hayvan dostu olarak işaretlenmiş oluyor.

Instagram ve Youtube hesaplarından hergün onlarca makyaj ve kozmetik firma reklamı yapan “Link aşağıda” diyerek hayvanları denek olarak kullanan firmaların ürünlerini satmaya çalışan sözümüz onlara bazı sosyal medya fenomenlerin iki yüzlülüğüne kanmayın!

En Son Eklenenler
Popüler Sorular